Search
Close this search box.

Veronika Víchová, Deputy Director for Analysis and Head of Kremlin Watch Program spoke at a demonstration organized by the association Milion chvilek pro demokracii

Thousands of people took part in a demonstration called “Hrad za hranou, republika v ohrožení” (the [Prague] Castle beyond the pale, the Republic in danger). Veronika Víchová described Zeman as a “Trojan horse for the Kremlin” and described how Zeman’s actions and statements support the Russian Federation, which the Security Center of European Values has been drawing attention to for five years. Watch the entirety of Veronika Víchová’s speech here:

Transcript (only in Czech):

MILOŠ ZEMAN JE TROJSKÝM KONĚM KREMLU.

Poprvé jsme to v Bezpečnostním centru Evropské hodnoty napsali v srpnu 2016. Již tehdy Miloš Zeman opakoval ruské lži. Nazýval válku v Ukrajině válkou občanskou a popíral přítomnost ruských vojáků na Ukrajině ještě v době, kdy to přiznalo i samotné Rusko.
Stýkal se s oligarchou s rozsáhlou kariérou v KGB Vladimirem Jakuninem. A zaměstnával jako svého poradce Martina Nejedlého, šéfa české pobočky společnosti Lukoil, která je napojená na Kreml. Přesto, když jsme Miloše Zemana označili za trojského koně Kremlu, mnohým to tehdy přišlo spíše k smíchu. Dnes už se směje málokdo.

Cíle Ruské federace v Česku jsou jednoznačné:

  • Podrývat demokratické instituce a procesy
  • Rozdělovat společnost
  • Získat tender na dostavbu Dukovan a způsobit tak naši politickou závislost na Rusku na léta dopředu
  • A v současnosti také k nám dostat ruskou vakcínu Sputnik V


Kdo jiný těmto cílům v posledních 6 letech napomohl více, než Miloš Zeman a jeho lidé?
Miloš Zeman dlouhodobě podrývá práci českých demokratických institucí, a také českých médií. V květnu 2018 se zastal Ruska, když nás obvinilo z výroby jedu novičoku, kterým byl otráven Sergei Skripal. V prosinci 2018 označil Bezpečnostní informační službu za tzv. „čučkaře.“ Novináře nazývá „hyenami“ a v květnu 2014 vtipkoval o jejich „likvidaci“ se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem, za jehož vlády bylo v Rusku zabito více než 20 novinářů.
Miloš Zeman a jeho lidé lobbují za zájmy Rosatomu v české jaderné energetice. Zemanův poradce Martin Nejedlý se už v roce 2017 tajně setkal s šéfem Rosatomu. Do Moskvy odletěl také v listopadu 2020, s diplomatickým pasem, zato bez jakéhokoliv mandátu jednat o otázkách české zahraniční a bezpečnostní politiky. Pokud bude na přání prezidenta Rosatom přizván do tendru na dostavbu Dukovan, Česká republika se dostane do pozice vazala Ruské federace na desetiletí dopředu.
Miloš Zeman v České republice prosazuje použití ruské vakcíny Sputnik V, přestože se jedná o necertifikovanou vakcínu neschválenou Evropskou lékovou agenturou, o které Rusko neposkytuje dostatek informací.
Zemanův projev k vrbětické kauze už je pouze špičkou ledovce. Není ani překvapením, že jeho slova byla okamžitě převzata ruskými kanály za účelem popření role GRU ve vrbětickém výbuchu.
Senát zvažuje podat na prezidenta Miloše Zemana ústavní žalobu pro velezradu kvůli jeho výrokům o vrbětické kauze.
Existuje ale nespočet dalších důvodů, proč by tento trojský kůň Kremlu neměl zastávat pozici prezidenta svobodné a suverénní země, jakou Česká republika bezpochyby je.

Miloš Zeman je hlásnou troubou Kremlu v České republice.
Miloš Zeman, současný prezident České republiky, nehájí zájmy českých občanů, ale slouží ruskému diktátorskému režimu.