Search
Close this search box.

Tisková zpráva: Petr Kolář odstupuje z postu předsedy dozorčí rady Iniciativy pro evropské hodnoty

PRAHA, 7. 9. 2016: V úterý 6. září 2016 došlo na členské schůzi Iniciativy pro evropské hodnoty k odstoupení diplomata Petra Koláře z pozice předsedy dozorčí rady. K tomuto kroku se přistoupilo z následujících důvodů:

Iniciativa pro evropské hodnoty byla založena v dubnu 2015 s posláním diskutovat principy liberální demokracie se zaměřením na aktivity na českých středních školách, čemuž se posledních sedmnáct měsíců aktivně věnovala.

Petr Kolář je poslední dobou častým hostem řady médií. Veřejně tak prezentuje své názory na aktuální dění, ať už na domácí, či světové scéně. Pohled Petra Koláře na řadu politicko-bezpečnostních témat, například ohledně Ruska či situace na Ukrajině, migrační krize, reforem EU či euroatlantické spolupráce, nemusí být vždy v souladu s názory ostatních členů Iniciativy. Veřejné spojení Iniciativy s Petrem Kolářem tak může mít na její činnost negativní dopad, zejména kvůli tomu, že řada aktivit se odehrává na českých školách.

“Mám osobně velmi silné názory na řešení migrační krize, nebo na boj proti zhoubnému islamismu. Za své názory jsem zodpovědný pouze já, proto chci předejít potenciálně kolizním situacím a od tohoto podzimu vystupovat pouze pod svým jménem soukromé osoby. Iniciativa dělá v oblasti občanského vzdělávání skvělou práci, v čemž jí budu dále fandit,“ vysvětluje Petr Kolář.

Bývalý diplomat je také čím dál více veřejně diskutován jako možný kandidát na prezidenta ČR.

Právě proto jsem se k tomuto preventivnímu kroku po konzultaci s ostatními členy Iniciativy rozhodl. Nechci, aby byla vzdělávací činnost tohoto projektu veřejně vykreslována jako platforma „Kolář na Hrad“. Důvěra některých lidí mě přirozeně těší, vážím si jí. O případné kandidatuře se však rozhodnu až na jaře příštího roku. Nyní to vzhledem k celkovému ovzduší v Česku a řadě hrozeb pro náš stát zvažuji,“ říká Petr Kolář.

Iniciativu pro evropské hodnoty nadále v rámci think-tanku Evropské hodnoty vede Radko Hokovský, ředitel této instituce. Během podzimu má tento projekt v plánu desítky diskuzí o demokracii na českých středních školách.


Více o aktivitách Iniciativy pro evropské hodnoty: www.evropskehodnoty.cz/iniciativa

Kontakty:

kolar-B

  • Petr Kolář, k zastižení přes svého tajemníka Adama Koláře ([email protected], 722 688 196)

Hokovský

  • Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty