Search
Close this search box.

Česká vláda by měla podpořit odvolání vysokého představitele EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Josep Borrell minulý týden navštívil Moskvu, proti čemuž ještě před samotnou cestou vystoupilo několik členských zemí EU. Návštěva znamenala nejen pro vysokého představitele EU, ale i pro Unii samotnou diplomatické ponížení ze strany ruských úřadů a představitelů.

Pan Borrell nejen že nedokázal v Moskvě důsledně a veřejně prosadit své původní cíle návštěvy (například vyjádřit znepokojení nad nedávnými represemi proti pokojným demonstrantům, legislativnímu omezování základních občanských a lidských práv, nezákonnému uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného, pokračující ruské okupaci části území a agresí proti Ukrajině a Gruzii), ale na tiskové konferenci se ani nezmohl na vyjádření nesouhlasu s agresivními výpady a urážkami ruského ministra zahraničí Lavrova směrem k EU. Naopak, pan Borrell zcela selhal i v tom, že se ještě navíc nechal vmanipulovat ruskými představiteli během tiskové konference do situace, kdy napadl strategického partnera EU, Spojené státy americké.

Jeho návštěva byla také využita pro propagandistické záměry ruského režimu směrem k domácímu publiku a skončila diplomatickým fiaskem, kdy během tiskové konference Rusko vypovědělo tři diplomaty klíčových členských zemí EU.

Z těchto důvodů, kdy nedokázal obhájit základní evropské hodnoty a principy a nechal si líbit nepřípustné chování od představitelů ruského autoritářského a nedemokratického režimu, nemůže pan Borrell dále zastávat pozici vysokého představitele EU