Ministr vnitra Jan Hamáček se o roli ruského státu ve výbuších ve Vrběticích dozvěděl od českých bezpečnostních institucí 7. dubna. Ještě o devět dní později, 15. dubna, Hamáček plánoval uskutečnit cestu do Moskvy s deklarovaným cílem vyjednávat o dodávkách neověřené ruské vakcíny Sputnik V. V Moskvě se měl Hamáček setkat s politiky na unijním sankčním seznamu za přítomnosti slovenského politika Andreje Danka, který je znám svou systematickou prací pro geopolitické zájmy Ruské federace.
V následných dnech Hamáček tvrdil, že šlo o údajný manévr, což působí jako lživá výmluva. Vicepremiér měl již schůzky v Moskvě domluvené, cesta se skutečně chystala a reálně nebylo potřeba ruskou stranu klamat, jelikož informace o odhalení kauzy Vrbětice již široce kolovaly mezi novináři.
Poslanecká sněmovna by měla ustanovit vyšetřovací komisi pro vyhodnocení plánované cesty Jana Hamáčka do Moskvy. Jelikož ohlášené policejní vyšetřování bude trvat minimálně dlouhé měsíce, předvolávat svědky pod přísahou je možné pouze před sněmovní vyšetřovací komisí. Kauza Hamáčkovy cesty trvala maximálně několik týdnů a přímo se jí účastnil relativně nízký počet zasvěcených osob, tudíž tato komise by zvládla provést své vyšetřování do říjnových voleb. Veřejnost by se tak dozvěděla, zdali ministr vnitra lhal o otázkách národní bezpečnosti ve prospěch zájmů Ruské federace