Search
Close this search box.

Parlamentní politické strany by se měly shodnout na zákonu o lidskoprávních sankcích

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Lidskoprávní situace ve světe se zhoršuje. V poslední době se na evropskou zahraničně-politickou agendu dostaly například brutální zásahy proti pokojně demonstrujícím v Rusku a Bělorusku, nebo čínská vládní politika genocidy vůči Ujgurům. Pokud se český stát chce opět stát významným aktérem na poli lidskoprávní politiky, měl by si kromě pozitivní podpory transformačních procesů ve vybraných státech měl vytvořit další nástroje proaktivního prosazování své agendy.

Jedním z nich je instrument lidskoprávních sankcí, také známý jako Magnitsky Act. Česká vláda jeho národní verzi zatím nepřipravuje. Objevil se pouze poslanecký návrh místopředsedy sněmovního zahraničních výboru Jana Lipavského za Piráty, který současná vládní koalice nepodpořila.

Jelikož se do říjnových voleb tento návrh schválit nestihne, mělo by dojít k politické shodě významných parlamentních politických stran na věcném znění tohoto návrhu zákona, aby bylo možné jej úvodem dalšího funkčního období nové Sněmovny předložit a rychle schválit.