Česká vláda a Ministerstvo průmyslu a obchodu by měly nechat vypracovat analýzu původu solárních panelů dostupných na českém trhu a následně na základě výsledku této analýzy uvalit obchodní embargo na dovoz čínských solárních technologií, které jsou vyráběny pomocí otrocké práce Ujgurů a jiných režimu nepohodlných etnických a náboženských menšin. Navzdory stagnaci v rozvoji solárních elektráren v minulém desetiletí čeká v nejbližších letech Českou republiku vzhledem ke klimatickým závazkům a implementaci Evropské zelené dohody masivní rozvoj solární energetiky. Solární technologie v poslední dekádě zlevnily o desítky procent a do nových solárních projektů míří desítky miliard z evropských fondů. Klíčovým aktérem je na tomto poli Čína.
V reakci na závěry jednání zemí G7 nedávno americká vláda uvalila dovozní embargo na produkty na bázi křemíku od významného čínského výrobce Hoshine Silicon Industry Co., Ltd. (Šanšan) a jeho dceřiné společnosti se sídlem v provincii Sin-ťiang a zákazu vývozu zboží, softwaru a technologií pro další čtyři společnosti z provincie Sin-ťiang: Xinjiang Daqo New Energy, Xinjiang East Hope Nonferrous Metals, Xinjiang GCL New Energy Material Technology a paramilitární společnost XPCC. Bílý dům zároveň instruoval americké celní úřady, aby s okamžitou platností začaly tuto regulaci uplatňovat. Zmíněných pět čínských subjektů rozšířilo seznam 48 dalších čínských firem, u kterých je prokázáno využívání otrocké práce. Americké úřady firmám na seznamu znemožňují export, reexport a transfer zboží, software a technologií na území USA ze strany amerických firem, ať už jsou subjekty uvedené na seznamu v pozici koncového uživatele, nakupujícího, zprostředkovatele obchodu či konečného příjemce.
Podle Bílého domu páchá čínský komunistický režim v provincii Sin-ťiang zločiny proti lidskosti a genocidu ujgurského etnika. Systematické porušování lidských práv se netýká pouze nucených prací, ale také sexuálního násilí a vynucených detencí velkého počtu lidí. Ke stejnému závěru dospěl na základě dostupných důkazů Senát Parlamentu ČR, nizozemská či kanadská vláda či britský parlament.
Cílem takového kroku české vlády by mělo být snížit energo-materiálovou závislost na čínském režimu, korekce netržních podmínek, podpora evropského trhu a renesance evropských výrobních kapacit solárních panelů. Z podobného důvodu vznikla například Evropská solární iniciativa, kterou spustila oborová asociace SolarPower Europe a inovační hub EIT InnoEnergy. Cílem iniciativy je propojit jak výrobce, tak investory dosáhnout roční výroby solárních panelů v EU o celkovém výkonu 20 gigawatt za rok. Druhým krokem v rámci snižování energo-materiálové závislosti na čínském režimu by mělo být na strategických surovinových zdrojích bezpodmínečně nutných k výrobě obnovitelných zdrojů a dalších prvků nízkouhlíkové energetiky, například vzácných zemin. K tomu by mohly přispět jak investice do vlastních zdrojů takových prvků, které jsou dnes z většiny v čínském vlastnictví, tak rozvoj cirkulární ekonomiky a recyklačních kapacit.