Search
Close this search box.

Islámský extremismus – analýzy a komentáře

Islámskému extremismu se systematicky věnujeme od roku 2012, v rámci našeho Programu pro soudržnou společnost provozujeme vlastní analytickou skupinu Counter-Radicalisation Task Force.

Pro komentáře je médiím neustále k dispozici Radko Hokovský a další analytici.12270181_10204815254688609_606495623_n

 

 

 

 

 

 

ANALÝZY

  • Základní orientace v tématu islámského extremismu

Extremistické výklady islámu. Islamismus, džihádismus a fundamentalismus

Jakub Šoka, Radko Hokovský
Rozlišujeme tři extremistické výklady islámu, které jsou v rozporu s liberální demokracií, a tedy představují vážné bezpečnostní a společenské riziko pro Českou republiku a další západní, demokratické státy.
  • Právní posouzení projevů islámského extremismu

Projevy islámského extremismu z hlediska trestního práva České republiky

Adéla Tvrdíková
Právní analýza. Identifikace projevů islámského extremismu, které musí být podle trestního zákona klasifikovány jako trestné činy s extremistickým podtextem, které útočí proti základním demokratickým ústavním principům.
  • Míra fundamentalismu mezi evropskými muslimy

Markéta Blažejovská
Analyzovali jsme dosavadní výzkumy veřejného mínění a postojů mezi muslimy ve Velké Británii, Německu, Francii a Španělsku. Ukazují na vážné nedostatky v hodnotové integraci muslimských přistěhovalců v první i dalších generacích.

  • Případová studie zahraničního vlivu Saúdské Arábie

Vliv Saúdské Arábie na šíření islámského extremismu a terorismu

Jakub Šoka
Případová studie se zabývá zahraničním vlivem Saúdské Arábie na šíření radikálního salafismu, tj. fundamentalistického výkladu islámu, a rovněž vazbami saúdských nábženských organizací na teroristy.

grafika

 

 

 

 

 

  • Radikalizace a její příčiny

Příčiny radikalizace mezi muslimy v Evropě

Jan Stehlík
Upozornili jsme, že příčiny radikalizace mezi muslimy nejsou socio-ekonomické, nesouvisí se zaměstnaností, chudobou a sociálním postavením. Islamismus je ideologie a šíří se na stejném principu jako jiná sociální hnutí. Tomu je třeba přizpůsobit strategii boje s radikalismem.

Protiradikalizační opatření v EU

Jiří Blažek
Zmapovali jsme různá opatření v prevenci proti radikalizaci v zemích západní Evropy a rozdělili je na politická, právní a represivní. Zabývali jsme se úspěšnosti deradikalizačních programů v nápravných zařízeních a deradikalizací navrátivších se zahraničních bojovníků.

Islám v rakouském právu

Jiří Blažek
Odborný podklad analyzuje nový zákon o islámu v Rakousku, který mimo jiné uznává islám jako státní náboženství. Zároveň však potírá zahraniční financování náboženských společností a ustavuje řadu povinností pro imámy za účelem zastavení radikalizace rakouských muslimů.

  • Islámský stát

Problematika „Islámského státu“

Shmuel Bar
Brilantní analýza Islámského státu od dr. Shmueal Bara z Izraele. Upozorňuje mimo jiné, že k vyřešení kulturních a náboženských příčin radikalizace v muslimském světě je nutné zapojit kulturní a náboženské prostředky, což je dosud západnímu strategickému myšlení cizí.

Islamismus v Evropě a Islámský stát

Série studií se věnuje různým jevům spojeným s hrozbou islamismu a Islámského státu v Evropě. Je rozdělena do pěti tematických kapitol a mapuje původ a vývoj Islámského státu, boj proti Islámskému státu na pozadí sunnitsko-ší’itského konfliktu, fenomén zahraničních bojovníků, současný stav radikalizace mezi muslimy v Evropě a protiradikalizační opatření nejvlivnějších evropských států.

 

KOMENTÁŘE

Radko Hokovský píše pro Hospodářské noviny, že Belgie dlouhodobě podceňuje potírání džihádistických skupin. Dokud si budeme myslet, že jsme v boji “pouze” proti terorismu, budeme prohrávat.

Jakub Janda s Radkem Hokovským docházejí v Lidových novnách k závěru, že pozemní intervence proti ISIS by byla velkou chybou. Naopak je potřeba všechny síly napnout na práci s evropskými muslimy.

Radko Hokovský komentuje pařížské útoky pro Reflex. Jak je možné, že za deset měsíců od Charlie Hebdo nebyly bezpečnostní složky schopny zlepšit svou práci tak, aby zabránily organizačně útoku? Bylo to selhání bezpečnostního systému, anebo prostě není možné všem teroristickým útokům zabránit?

Jakub Janda komentuje pařížské útoky pro Respekt. Válku s islámským terorem už čtrnáct let prohráváme, protože se chováme, jako kdyby ho bylo možné porazit pouze vojensky. Přestože se nám podařilo srazit Al-Káidu na kolena, vyrostly další teroristické skupiny, které nenávidí západní způsob života.

Think-tank Evropské hodnoty připomíná pět věcí, na které je třeba nezapomenout ve veřejné diskusi o důsledcích útoku na Charlie Hebdo. Většina z nich platí i nyní po pařížských listopadovových útocích.

Zásadní komentář, který vysvětluje, proč není hlavní otázkou vojensko-bezpečnostní, nýbrž politické řešení konfliktu s islamismem. Argumentujeme, jak konkrétně má vypadat reakce evropských států vůči této totalitní ideologii, která má tisíce stoupenců mezi evropskými muslimy.

Proč někteří Evropané odcházejí bojovat do Sýrie? Vyplývají z tohoto fenoménu hrozby pro naší společnost? Tento dokument obsahuje publikace think-tanku Evropské hodnoty k tématu zahraničních bojovníků.