Komentář k útoku v Nice
Šílený útok nákladním vozem do davu lidí v Nice je potvrzením trendu ve způsobu provádění teroristických činů v dnešní západní Evropě.
Pachateli mohou být malé skupiny nebo dokonce jednotlivci, jejichž navázání na islamistické organizace může být velmi volné a jejichž přípravu je tudíž pro bezpečností složky velmi složité odhalit a překazit. Pokud jsou pachateli islamističtí radikálové, o kterých již existují záznamy zpravodajských služeb, lze požadovat zvýšení efektivity jejich spolupráce. Ale v situaci, kdy ve Francii a dalších zemích Evropy jsou již stovky až tisíce islamistických radikálů, z nichž mnozí se zradikalizují téměř sami jen sledováním islamistického obsahu na internetu, je téměř nemožné zabránit pokračujícímu nárůstu zbabělých útoků na nechráněné civilní cíle s potenciálem velkého počtu obětí.
Tato vlna islamistického teroru samozřejmě povede k rostoucí radikalizaci mezi většinovou populací, útokům pravicových extremistů a zvyšující se poptávce voličů po radikálních řešeních a autoritativním přístupu. Ředitel francouzské domácí bezpečnostní služby DGSI v květnu ve francouzském parlamentu řekl, že je Francie jeden až dva útoky od počátku řetězce událostí, který může vést k nepředvídatelným událostem, včetně rozsáhlých občanských nepokojů.
V České republice a obecně ve střední Evropě však máme ještě šanci předejít chybám, které byly v západní Evropě v posledních desetiletích učiněny v oblasti imigrační a integrační politiky a v oblasti boje proti radikalizaci. Je nutné si uvědomit, že přijetí chybné legislativy a nefunkčních opatření se v plné míře projeví až za desetiletí. V ČR se proto dnes musíme soustředit na prevenci. Nově vznikající Centrum terorismu a hybridních hrozeb při českém Ministerstvu vnitra je příslibem toho, že vláda si je tohoto mimořádného úkolu vědoma.
Radko Hokovský je výkonným ředitelem think-tanku Evropské hodnoty.