Čína zahájila politicky motivovaný ekonomický bojkot australského vína, které tvoří značnou část australského exportu. Peking se k tomu rozhodl poté, co Austrálie již několik let rozkrývá čínské vlivové aktivity uvnitř Austrálie a poté, co Austrálie iniciovala mezinárodní tlak na nezávislé vyšetřování vzniku pandemie COVID-19.
Čínská vláda k podobnému ekonomickému vydírání a trestání demokratických států přistupuje obvykle poté, co konkrétní stát odmítá plnit vůli Komunistické strany Číny. Obdobný několikaletý bojkot zažilo například Norsko – po udělení Nobelovy ceny za mír mu byl na několik let jednostranně účelově zastaven export ryb do Číny. Čína tak opakovaně potvrzuje, že není důvěryhodným obchodním partnerem, nýbrž nepřátelským totalitním režimem, který obchodní vazby geopoliticky zneužívá pro vynucování své vůle.
Evropská unie, která spolu s Austrálií sdílí zájem na dodržování norem mezinárodního obchodu a práva, by měla Austrálii otevřeně proti čínskému nátlaku podpořit. V úvahu přichází dva kroky:
- Zmrazit jednání mezi EU a Čínou o obchodní dohodě do té doby, než Čína s nátlakem na Austrálii nepřestane.
- Nabídnout Austrálii okamžité vstřícné gesto v oblasti obchodní politiky, aby se EU stala odbytištěm pro Čínou odmítané australské produkty. Podobně EU v minulosti vypomohla Gruzii a Moldavsku, které čelily ruskému nátlaku.
Čeští europoslanci by měli Evropskou komisi v tomto duchu interpelovat a česká vláda by měla tento postup vůči Evropské komisi prosazovat.