Search
Close this search box.

Doporučení týdne: EU musí násobně rozšířit svou podporu libyjské pobřežní stráži

 • Řešení italské migrační krize nespočívá v přerozdělování migrantů do ostatních zemí EU. Členské státy Unie totiž nejsou a nebudou ochotny migranty přijímat a ani by se tím nevyřešil samotný problém připlouvání migrantů k italským břehům.

 • Minulý týden se ministři vnitra EU shodli na krocích dobrým směrem, ale nepřijali žádné rozhodnutí, které by situaci zvrátilo. Co je tedy potřeba udělat, abychom předešli opakování migrační krize z roku 2015, dalšímu kolu evropské politické krize a ohrožení schengenského prostoru kvůli tendenci jednotlivých států jednostranně uzavírat hranice?
 1.  Zmobilizovat evropské kapacity finanční a personální (civilní, policejní i vojenské) a připravit misi (alternativně rozšířit mandát operace EUNAVFOR MED) v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky EU do Libye a případně dalších afrických zemí.
 2.  Nabídnout mezinárodně uznané libyjské vládě finanční podporu v řádu stovek milionů euro. Dosavadní navrhované desetitisíce neodpovídají tamní situaci a riziku, kterému jako EU čelíme. (Připomeňme, že Turecko v rámci dohody s Unií na zadržování migrace získalo příslib 6 miliard euro!)
 3.  Vyjednat si pozvání do Libye od mezinárodně uznané libyjské vlády pro misi EU, která by ve spolupráci s Libyjci:
  • zabezpečila jižní hranici země proti nelegálnímu překračování zejména z Nigeru a Alžírska,
  • zajišťovala nelegální migranty na území Libye,
  • zabraňovala migrantům v přístupu k pobřeží,
  • zadržovala plavidla s migranty v libyjských teritoriálních a mezinárodních vodách a  vracela je na libyjské území.
 4.  Dohodnout s mezinárodně uznanou libyjskou vládou, že bude přijímat všechny migranty, kteří připlují z Libye na území EU, zpět na své území. (Připomeňme, že z Libye připlouvá maximálně 20 % skutečných uprchlíků, ostatní jsou nelegální ekonomičtí migranti nejčastěji z Nigérie, Bangladéše, Guineje, Pobřeží slonoviny, Gambie či Senegalu.)