Search
Close this search box.

Doporučení týdne: Česká diplomacie by měla využít příležitosti a s V4 podpořit Macrona v Libyi

  • Francouzský prezident Macron projevil zájem na proaktivním řešení libyjské občanské války a razantních krocích k ukončení přílivu migrantů centrální středomořskou trasou do Evropy. Přestože se jeho výroky zatím nesetkaly se všeobecným přijetím, nelze mu upřít snahu změnit dosavadní nerozhodný a pouze reaktivní přístup zemí EU k vývoji v severní Africe.

  • Pokud je prezident Macron připraven politicky i finančně investovat do stabilizace situace v Libyi, která je naprosto nezbytným předpokladem udržitelného řešení středomořské migrační krize, měly by to země Visegrádské čtyřky spolu s podobně naladěným Rakouskem využít jako příležitost, jak konstruktivně vstoupit do evropské debaty o reálném řešení migrační krize.
  • Země V4 a Rakousko dlouhodobě opakují, že řešení migrační krize spočívá v pomoci v zemích co nejblíže původu běženců. Nyní mají příležitost podpořit politický postup mezinárodně populárního lídra jedné z vůdčích zemí Evropské unie a být součástí skupiny iniciativních zemí, které migrační krizi skutečně chtějí aktivně řešit, a nejen reaktivně relokovat dorazivší běžence nebo jen pasivně přihlížet.
  • Česká diplomacie by měla navrhnout svolání summitu V4 s Rakouskem a Francií, na kterém by prezidentovi Macronovi středoevropské státy vyjádřily nejen silnou politickou a diplomatickou podporu v rámci EU, ale přišly by i s konkrétní nabídkou pomoci v rámci svých možností vojenskými, policejními, civilními, materiálními a finančními kapacitami.
  • Česká vláda potřebuje aktivně přispívat k řešení evropské migrační krize a zároveň pomoci zlepšení obrazu Visegrádu. Podpora prezidenta Macrona v této věci dává příležitost k obojímu současně.