Search
Close this search box.

Diskuze se studenty Gymnázia Na Vítězné pláni: O svobodu musíme pečovat

Dne 23. 6. 2015 proběhla pod záštitou Iniciativy pro evropské hodnoty a České středoškolské unie diskuze se studenty Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze. Studenti se setkali s ředitelem think-tanku Evropské hodnoty Radkem Hokovským a s Petrem Kolářem, bývalým velvyslancem ČR v USA a v Rusku a bývalým náměstkem ministra zahraničí, se kterými mohli diskutovat o aktuálních evropských tématech jako například o ukrajinské krizi nebo o nárůstu populistických hnutí v Evropě.

IMG_0772S hosty studenti debatovali například o ukrajinské krizi nebo o nárůstu populistických hnutí v Evropě.

Po úvodním představení obou řečníků se Petr Kolář věnoval pojetí svobody jakožto základního stavebního kamene evropské civilizace. Nastínil, že svoboda není něco samozřejmého a definitivního, z čeho můžeme všichni čerpat a co je zde navždy, ale že jde o hodnotu, o kterou musíme pečovat a do které je třeba investovat. Varoval před ochotou části společnosti vzdát se své svobody výměnou za garance a jistoty a na příkladu sílících populistických hnutí v Evropě poukázal na to, že tato skupina rozhodně není marginální. Současné problémy jako například migrační krize, se kterými se Evropská unie potýká, pak způsobují, že počet takovýchto lidí roste.

IMG_0774

Petr Kolář studenty varoval před ochotou vzdát se své svobody výměnou za garance a jistoty.

Největším tématem diskuze se pak stala ukrajinská krize. Studenti Petru Kolářovi mimo jiné položili i otázku, jak by podle něho měla EU reagovat na ruskou agresi na Ukrajině. Ve své reakci Kolář upozornil na vnitřní nejednotu Unie a nutnost pomoci Ukrajině nejen ekonomicky a vojensky, ale také s manifestací problému uvnitř EU a se zaujetím jednotného stanoviska. Je podle něj nutné si uvědomit, že na Ukrajině se bojuje i za náš způsob života, za naše hodnoty a investice do Ukrajiny nejsou vyhozenými penězi, ale vkladem do budoucnosti nás všech. Upozornil, že pro zajištění bezpečnosti je nutná prosperita, abychom byli schopni financovat svou bezpečnost a také abychom uspokojili tu část populace, která je ochotna vzdát se svobody výměnou za své jistoty. V této souvislosti Kolář zmínil také Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), které by podle něj znamenalo rozšíření kupní síly a prosperity, a tím i větší bezpečnost EU. Stejně může fungovat i rozšíření EU na Ukrajinu, přestože její současná kupní síla není vysoká, což by se ale přijetím do EU změnilo.  Vytvoření stabilního prostředí na Ukrajině by podle Koláře bylo velkou ranou zejména pro ruského prezidenta Vladimíra Putina a znamenalo by pro něj i výrazný pokles popularity.

IMG_0779
Studenti se mimo jiné ptali i na to, jak by měla EU reagovat na ruskou agresi na Ukrajině.