Search
Close this search box.

Demokratická opozice by měla podpořit bezpečnostní upřesnění zákona o zadávání veřejných zakázek

  • Varování českých bezpečnostních institucí před ruským a čínským vlivem zvedlo debatu o opatřeních, která mohou tuto hrozbu snížit. Často se stává, že čínská společnost Huawei vyhrává veřejná výběrová řízení díky tomu, že dokáže nabídnout nejnižší cenu. Fakticky se tak může stát, že velkou část komunikačních a datových systémů českého státu bude časem ovládat firma západními institucemi považovaná za nástroj čínské špionáže.

  • Český zákon o zadávání veřejných zakázek dnes již sice umožňuje zohlednit při výběru bezpečnostní kritérium, ovšem současná formulace legislativy a nejistota řady státních úřadů má za následek, že je tato pojistka málokdy využita. Ministr vnitra Jan Hamáček nebo poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek už veřejně prohlásili, že by bylo potřeba tento zákon novelizovat a tuto bezpečnostní výjimku upřesnit, aby byla prakticky lépe aplikovatelná. Praktickým dopadem by mohlo být, že firmy s rizikovým napojením na státní nebo přímo zpravodajské orgány nepřátelských států mohou být legálně z tendrů vyloučeny.
  • Demokratická opozice by v tomto případě měla vládu podpořit tak, aby se při zadávání českých veřejných zakázek snížila hrozba zejména ruské nebo čínské špionáže.