Search
Close this search box.

ČR by měla vyhostit čínské diplomaty, kteří skrze firmu Huawei získávali osobní údaje českých občanů

  • Hrozba pocházející ze spolupráce čínské firmy Huawei s čínským totalitním režimem je čím dál více popisována bezpečnostními institucemi západních států. Čínská ambasáda tvrdí, že Huawei je čistě soukromá společnost, nicméně čínské zastupitelské úřady po světě prakticky vydírají hostící vlády v této otázce. Čínští představitelé de facto tvrdí, že pokud místní vlády z bezpečnostních důvodů nebudou chtít s Huawei spolupracovat, bude to mít závažné dopady na bilaterální vztahy s Pekingem.

  • Minulý týden Český rozhlas zveřejnil reportáž, v níž bývalí zaměstnanci Huawei v ČR popisovali, jak firma Huawei sbírala osobní údaje o svých businessových partnerech a poté je předávala na pravidelných interních poradách čínským diplomatům. Tento styl jednání je znám v práci zpravodajských služeb jako vytváření psychologických profilů. Tímto způsobem se vytipují potenciální cíle pro nepřátelské zpravodajské služby.
  • Jednání těchto čínských diplomatů na českém území proti českým občanům je naprosto nepřijatelné a ministerstvo zahraničí ČR by mělo vyhostit konkétní čínské diplomaty, kteří se v této nepřátelské zpravodajské činnosti angažovali.