Na pokyn běloruského diktátora Lukašenka byl v neděli 23. května donucen k přistání civilní letoun i s občany EU na palubě , který letěl mezi dvěma hlavními městy Evropské unie.
Cílem tohoto aktu státního pirátství, při kterém byly v přímém ohrožení životy pasažérů i posádky, vesměs občanů EU, byl nezávislý mladý novinář Raman Pratasevich, kterého běloruské složky nezákonně zadržely.
Tento v evropském kontextu bezprecedentní kriminální akt běloruského režimu ukazuje na to, že již zcela ztratil zábrany a chápání reality. Proto je nutné proti Lukašenkovu režimu použít široký výběr účinných a tvrdých sankcí a to případně i jednostranně, jak to již učinila například Litva.
Mezi tyto sankce a kroky patří:
- Zákaz letů běloruské státní společnosti Belavia do/z zemí EU.
- Označení běloruského vzdušného prostoru za nebezpečný, tudíž přes něj nebudou létat evropské aerolinky a běloruský režim přijde o příjem z letových poplatků.
- Vyloučení Běloruska z Interpolu, který se běloruský režim může snažit zneužívat k politickým represím a pronásledování. Bělorusko nyní ani není kooperativním partnerem, tudíž evropské demokratické státy tím nic neztratí.
- Vyhoštění běloruských velvyslanců ze států EU.
- Vyhoštění deklarovaných zástupců běloruské zpravodajské služby KGB z území států EU. Na běloruských ambasádách, včetně té v Praze, stále působí oficiální zástupci KGB, která je s největší pravděpodobností zodpovědná za tento čin.
- Uvalení cílených ekonomických sankcí na běloruské podniky, oligarchy a další podnikatele, kteří mají blízko k diktátoru Lukašenkovi, skrze které režim financuje své výdaje a skrze které dochází k osobnímu obohacování čelných běloruských představitelů.
- Dále je nezbytné vyšetřit případnou roli ruského státu v tomto únosu. V případě jejího prokázání bude nezbytné uvalit sankce na další představitele ruského státu, například na oficiální zástupce ruských zpravodajských služeb na území států EU.
- ČR by měla v koordinaci se spojenci vést spuštění rozsáhlého programu pro podporu a ochranu běloruských občanů, kteří jsou v ohrožení ze strany Lukašenkova režimu a to i na území EU včetně ČR. Tento typ programů, který již rozsáhle organizuje Polsko a baltské státy, by měl v ČR být rozšířen s cílem přilákat a pomoci Bělorusům, kteří by tak mohli na českém území dlouhodobě působit.