Search
Close this search box.

Česká vláda by měla vypovědět česko-ruskou dohodu o přátelství

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Ruská vláda v minulém týdnu označila Českou republiku spolu s USA za nepřátelský stát. Jde o další z mnoha kroků, kterými ruský stát vystupuje proti Česku nepřátelsky: od masivní špionáže, přímých útoků na české představitele, podpory českých extremistů a teroristů po kybernetické útoky proti českým institucím. Ruský vojenský útok ve Vrběticích přinesl další eskalaci z ruské strany.

Česká vláda by měla přijmout fakt, že jsme Ruskem považováni za nepřítele a měla by podle toho začít jednat. Vhodné by byly tři prvotní kroky:

  1. Vypovědět česko-ruskou smlouvu o přátelství, kterou ruská strana opakovaně porušuje. Senát již tento krok doporučil.
  2. Ukončit potěmkinovské česko-ruské konzultace, které za ČR vede ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. Tyto konzultace České republice nepřináší žádný užitek a z ruské strany je evidentní pohrdání českou snahou o dialog.
  3. Ukončit česko-ruské diskusní fórum, které České republice nepřináší žádný užitek a z ruské strany je zneužíváno pouze k režimní propagandě. Místo něho založit skutečný dialog s demokratickými ruskými organizacemi, které si českou podporu a dialog zaslouží.