Search
Close this search box.

Vyjádření Radka Hokovského k tezím Václava Klause o vystoupení ČR z EU (MFD, 3.10.)

“Václav Klaus v dnešní Mladé frontě DNES tvrdí, že český politický systém a strany jsou v krizi. Nejprve je třeba si uvědomit, že on sám je jedním z hlavních tvůrců systému, který sám kritizuje. Dále tvrdí, že je potřebná změna paradigmatu, tedy přístupu k politice – tu podmiňuje vystoupením z Evropské unie. Problémy české politiky, o kterých mluví, však rozhodně nejsou způsobeny členstvím v Evropské unii, jsou totiž výsledkem formování politického systému během devadesátých let, kdy jsme členem EU nebyli a sám Klaus byl hlavním hybatelem české politiky.

 České členství v EU rozhodně nebrání hlubokým změnám ve stranickém systému, jak Václav Klaus naznačuje. Je evidentní, že v Unii nalezneme země, které tak závažné problémy s fungováním stranického systému nemají, což jen dokazuje, že EU není příčinou. Naopak mezi členy EU jsou země, které mohou být pro ČR inspirací, jak změnit stranický systém a zlepšit politickou kulturu.

Návrh Václava Klause k vystoupení z EU je absurdní. Bezprostředně by poškodil ekonomické a dlouhodobě i politické zájmy České republiky a jejích občanů.”