Search
Close this search box.

Vláda ČR by měla urychleně nominovat svého kandidáta do Evropské komise a vyjmenovat své priority

  • Zatím se zemím střední a východní Evropy nepodařilo obsadit žádnou z nejvyšších funkcí v Evropské unii pro nadcházející období. Česká vláda by nyní měla soustředit své úsilí na to, aby maximalizovala svůj vliv v budoucí Evropské komisi.

  • Zaprvé by vláda měla co nejdříve oficiálně nominovat silného a kompetentního kandidáta, který bude mít šanci na obsazení agendy a pozice, ze které Česká republika bude mít největší užitek. S ohledem na úspěšné působení Věry Jourové v dosavadní Komisi by její volba byla logickou cestou. Řada států své nominanty již má a prosazuje je, v ČR o tom ještě vláda ani nejednala.
  • Zadruhé by vláda měla pojmenovat portfolia, o která má zájem a která jsou zároveň realistická s ohledem na postavení ČR v Unii. Pak o nich mohou čeští diplomaté začít na různých úrovních vyjednávat.
  • Zatřetí, vláda nesmí zapomenout na obsazení maxima pozic členů kabinetů ostatních komisařů. Jedná se o velmi vlivná místa, v jejichž získávání předchozí Sobotkova vláda selhala.
  • V neposlední řadě by se vláda měla postarat o to, aby se alespoň některé české priority dostaly do politického a legislativního plánu, se kterým se nová Komise bude ucházet o důvěru v Evropském parlamentu.
  • Za to vše je primárně zodpovědný premiér, ale bez osobní angažovanosti všech relevantních ministrů, státní tajemnice pro evropské záležitosti, náměstků a diplomatů, kteří musí aktivovat své kontakty napříč kontinentem, nelze očekávat úspěch.
  • Ve všech čtyřech bodech by vláda měla formulovat své priority transparentně, aby veřejnost mohla v listopadu tohoto roku zcela konkrétně zhodnotit, jak byla vláda úspěšná v prosazování českých zájmů při formování Evropské komise na období 2019–2024.