Search
Close this search box.

Vláda by měla zajistit, že sítě 5G v ČR nebudou stavět firmy představující výrazné riziko nepřátelské špionáže

  • Česká republika patří k evropských státům, jejichž bezpečnostní instituce berou hrozbu nepřátelské špionáže z Ruska a Číny velmi vážně. Česká kontrarozvědka před těmito hrozbami důrazně varuje.

  • Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti před produkty společností Huawei a ZTE. Správci kritické informační infrastruktury ze soukromého i veřejného sektoru aktuálně zpracovávají analýzy rizik, na jejichž základě budou vyhodnocovat, jaké množství zařízení bude nutné v důsledku varování nahradit a také jak toto varování zasáhne do probíhajících a budoucích tendrů.
  • Jak upozorňuje NÚKIB a spojenecká bezpečnostní komunita, čínští občané a firmy jsou ze zákona povinni podílet se na špionáži ve prospěch totalitního režimu Čínské lidové republiky. Tento fakt znamená, že riziko pocházející ze spolupráce se společnostmi navázanými na čínský režim je extrémně vysoké. Česká republika nesmí být strategicky závislá na vůli totalitního čínského režimu.
  • Evropské státy, včetně ČR, v současné době připravují aukce na využití spektra kmitočtů pro budoucí sítě 5. generace. Existuje výrazné riziko, že pokud by český stát podcenil rizika zejména čínské špionáže, mohly by tyto sítě sloužit ke špionážním účelům ve prospěch Pekingu. Čínská vláda by tím zároveň získala možnost v ČR internet vypnout a prakticky tak celou zemi vyřadit z provozu. Vláda ČR, jejíž rolí je chránit stát, jeho instituce a populaci před nepřátelskými aktivitami totalitních států, by to v žádném případě neměla dopustit.