Vláda by měla ukončit submisivní politiku vůči totalitní Číně

Česká delegace vedená prezidentem Zemanem v brzké době odletí do Číny. To, co je často nazýváno čínskými investicemi v Česku, lze spíše označit za akvizice politického vlivu, které české bezpečnostní instituce přirozeně a správně chápou jako hrozbu. Čína bude hlavním protivníkem USA, tedy hlavního garanta evropské, a tedy i naší bezpečnosti. Proto je dosavadní submisivní přístup velké části českého politického establishmentu nebezpečný. V případě některých stran můžeme mluvit o elite capture, tedy získání zásadního vlivu na rozhodování skrze osobní vazby a legalizované mechanismy strategické korupce. Česko je některými západními bezpečnostními institucemi vnímáno jako laboratoř čínského vlivu uprostřed Evropy.

Pokud by se česká státní delegace měla v Číně chovat v souladu se sebevědomou politikou a zájmy státu dle platné Bezpečnostní strategie ČR a Koncepce zahraniční politiky ČR, čeští představitelé by měli:

  • požadovat vysvětlení skandálního chování CEFC v Česku, včetně osudu zmizelého poradce prezidenta republiky;
  • požadovat vysvětlení rozsáhlých čínských nepřátelských špionážních aktivit v Evropě – požadovat vysvětlení čínských kybernetických útoků na e-mailový systém českého ministerstva zahraničí;
  • požadovat vysvětlení vztahu mezi čínským státem a čínskými technologickými firmami, jako je Huawei, která má rozsáhlý vliv na českém i evropském telekomunikačním trhu;
  • věnovat část mezistátních jednání lidskoprávní situaci v Číně – v souladu s českou podporou lidských práv by se státní delegace měla setkat s utlačovanými lidskoprávními aktivisty a alespoň symbolicky je podpořit tak, jako to v minulosti dělali západní státníci v komunistickém Československu.