Search
Close this search box.

Vláda by měla představit harmonogram vystoupení z Mezinárodní investiční banky

  • Mezinárodní investiční banka je reliktem sovětských dob, který měl od roku 1970 pomáhat financovat projekty mezi socialistickými zeměmi. Tato banka je bezpečnostními institucemi popisována jako možná krycí aktivita pro ruské vlivové a zpravodajské aktivity uvnitř schengenského prostoru, čemuž napovídá i snaha zajistit jí bezprecedentní diplomatickou imunitu v novém sídle v Budapešti. Přestože ČR již od roku 2014 zvažovala opuštění tohoto primárně ruského projektu, zatím k tomu nedošlo. Naopak česká vláda svými kroky fakticky pomohla ruským aktérům, kteří čelili evropským sankcím.

  • 18. září zahraničně-bezpečnostní výbor Senátu vyzval vládu, aby „při jednáních v Mezinárodní investiční bance (MIB) odmítla další navyšování jejího kapitálu, připravila kroky v souladu s českým a mezinárodním právem nezbytné pro vystoupení ČR z MIB, v souladu s vládní politikou dokončila kroky vedoucí k vystoupení ČR z Mezinárodní banky pro hospodářskou spolupráci (MBHS) a vyjednala dohodu o vypořádání závazků plynoucích ze členství i v této instituci“. Mělo by se tak stát do konce letošního listopadu, přičemž hlasování pléna Senátu je naplánováno na konec října 2019.
  • Vláda by se měla přestat vymlouvat a měla by konečně z této instituce sloužící ruským geopolitickým zájmům skutečně vystoupit.