Search
Close this search box.

Vláda by měla odsoudit čínský postup v Hong Kongu a nabídnout azyl ohroženým

Čínská vláda plánuje přijmout nový bezpečnostní zákon, který by jí umožnil fakticky eliminovat autonomii Hong Kongu, kterou čínská vláda slíbila v mezinárodní dohodě s Británií dodržovat minimálně do roku 2047. Čínská vláda iniciuje již více než rok použití násilí proti pro-demokratickým demonstracím, které požadují dodržování základních lidských práv.

Pokud čínská vláda tento zákon skutečně přijme, poruší tak své vlastní závazky a ještě více prohloubí své postavení nedůvěryhodného mezinárodního aktéra.

Česká vláda by v tomto případě měla okamžitě razantně veřejně odsoudit čínské porušení mezinárodních závazků ohledně autonomie Hong Kongu, jak to již udělala řada světových demokracií.

Jelikož se česká diplomacie chce profilovat jako aktér důrazně prosazující dodržování lidských práv, pak by představitelé české vlády měli veřejně nabídnout azyl ohroženým lidem z Hong Kongu, kterým hrozí politicky motivované stíhání porušující Chartou OSN garantovanou svobodu projevu. Česká republika musí dostát svým vlastním deklaracím o prosazování lidských práv a v tomto principiálním případě jasně nabídnout ochranu těm, které čínský totalitní režim tyranizuje.