Search
Close this search box.

Tři novinky Evropských hodnot pro podzimní sezonu

1. Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Evropské hodnoty jsou právní formou zapsaný spolek a typem organizace think-tank, který formuluje a předkládá doporučení zejména v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Pro lepší srozumitelnost v českém prostředí se nadále budeme představovat jako bezpečnostní centrum Evropské hodnoty (European Values Center for Security Policy), což přesněji vystihuje povahu a zaměření naší práce. Úvod našeho poslání nově zní:

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty je nevládní odborná instituce bránící svobodu a suverenitu. Chráníme liberální demokracii, právní stát a transatlantické spojenectví Česka. Pomáháme bránit Evropu zejména před nepřátelským vlivem Ruska, Číny a islámských extremistů.

2. Nový program Red Watch

Během letošního podzimu spouštíme program Red Watch, který se bude zaměřovat na analyzování a čelení nepřátelskému vlivu Čínské lidové republiky. Vliv Číny se postupně nejen v Evropě stává bezpečnostním problémem. Komunistická Čína zatím na rozdíl od Ruska nepředstavuje pro evropské státy přímé vojenské ohrožení, nicméně v oblasti snah o nepřátelské ovlivňování cílových států jsou její aktivity obdobně nebezpečné, na což poukazují naše i spojenecké zpravodajské služby. Vzhledem k citlivosti tématu a zájmu čínských zpravodajských služeb prozatím nebudeme k plánům a aktivitám programu zveřejňovat další podrobnosti.

Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty dále provozuje program Kremlin Watch, který se věnuje nepřátelskému vlivu Ruské federace, Program pro vnitřní bezpečnost zaměřený na prevenci masové imigrace a islámského extremismu a Program bezpečnostních strategií, který se zabývá bezpečnostně-politickými zájmy ČR v globálním, transatlantickém a středoevropském kontextu.

3. Veronika Víchová

Novou vedoucí programu Kremlin Watch se od září 2019 stává Veronika Víchová. V programu působila od jeho založení v roce 2015 a nyní na pozici vedoucí nahrazuje jeho zakladatele Jakuba Jandu, který zastává funkci výkonného ředitele Evropských hodnot. Veronika bude v rámci vedení programu Kremlin Watch zodpovědná nejenom za analytické projekty na téma ruského vlivu a dezinformací, ale i za koordinaci spolupracujících analytiků v Česku, Gruzii, Ukrajině, či Německu. Dosud vedla práci na analytických produktech na téma ruského vlivu a dezinformací jako je každoroční Kremlin Watch Ranking hodnotící strategie evropských států proti této hrozbě nebo Kremlin Watch Briefing, což je týdenní přehled novinek v této oblasti bezpečnostní politiky. Mimo jiné v roce 2017 absolvovala New Security Leaders Program v rámci Warsaw Security Forum a pracovala v kanceláři amerického senátora Roba Portmana.


Pro bližší informace jsou k dispozici:

Radko Hokovský
předseda správní rady
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty

Jakub Janda
výkonný ředitel
Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty
[email protected]