Search
Close this search box.

The government should end the manipulated tender for Dukovany

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Vicepremiér Havlíček během minulého týdne vyhlásil, že rozešle takzvaný bezpečnostní dotazník a část zadávací dokumentace na tendr na nový jaderný blok v Dukovanech. Dle oznámeného vicepremiérova plánu měli být osloveni čtyři uchazeči, včetně ruské státní agentury Rosatom. Tento naprosto nepřijatelný a nebezpečný krok by byl v rozporu s pozicí šesti hlavních bezpečnostních institucí ČR a s postojem pěti demokratických opozičních stran, jejichž podporu vláda označovala za podmínku realizace samotného tendru. Vicepremiér Havlíček po pátečním odporu opozice tento bezprecedentní krok ve prospěch Rosatomu zastavil.

V pondělí vláda pod smyšlenými důvody odvolala vládního zmocněnce Jaroslava Míla, který byl odborným garantem celého procesu. Reálným důvodem Mílova odvolání bylo to, že se postavil proti Havlíčkovu proruskému jednání a členům Bezpečnostní rady státu poslal odborné stanovisko, které vysvětluje nepřijatelnost vicepremiérova kroku.

Vláda tak definitivně ztratila podporu demokratické opozice pro tento projekt na 80 let, čímž ho jednoznačně zpochybnila v očích uchazečů z demokratických států. Vláda se z politických důvodů zbavila jediného odborného garanta přípravy jaderného projektu, což jen potvrzuje, že současný kabinet připravuje tendr ve prospěch ruského zájemce. Jelikož před touto variantou explicitně varuje šest hlavních bezpečnostních institucí České republiky, vláda tak přímo ohrožuje bezpečnost a suverenitu státu.

Vláda by měla takto výrazně poškozený tendr okamžitě ukončit, svolat jednání vládního Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů a po dohodě s opozicí dopřipravit podmínky pro skutečně kredibilní tendr bez ruské a čínské účasti tak, jak doporučují české bezpečnostní instituce. Pokud tak neučiní, vláda organizuje mezinárodní blamáž, která poškodí českou jadernou energetiku na mnoho let dopředu.