Search
Close this search box.

The government should postpone the announcement of a tender for a new nuclear unit in Dukovany

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Česká vláda začala během jarního nouzového stavu narychlo připravovat vyhlášení tendru na nový jaderný blok v Dukovanech. Bez odborné debaty a bez důkladného projednání s opozicí podepsala prováděcí smlouvy mezi státem a ČEZ, souběžně došlo k urychlené přípravě tzv. nízkouhlíkového zákona, na jehož základě se stát zaváže na desítky let k obrovskému dotačnímu programu garantujícímu výkupní cenu elektřiny. Vláda dále rozhodla – slovy českých bezpečnostních institucí – o „extrémně“ krátkém čase na zapracování bezpečnostních záruk do zadávací dokumentace na připravované tendr. Kabinet nadále tají bezpečnostní podklady i před poslanci a senátory, kteří o ně opakovaně žádají.

Výsledkem tohoto vládního extrémně kvapného a netransparentního procesu je ztráta důvěry demokratické opozice. Minulý čtvrtek předsedové pěti opozičních stran vyhlásili, že požadují předložení bezpečnostních dokumentů a hodnocení, které jim vláda doposud tají. Z vyjádření opozičních poslanců při pátečním druhém čtení „nízkouhlíkového“ zákona lze konstatovat, že vláda ztratila důvěru opozice, a pokud by se některá z opozičních stran za rok dostala do vlády, tendr ve vládou plánované podobně bude změněn, nebo zrušen.

Pokud vláda ztratila důvěru demokratické opozice, kterou se celou dobu zaštiťovala, došlo k zničení důvěryhodnosti připravovaného tendru, protože sami uchazeči si nemohou být jisti, zdali ho příští vláda z bezpečnostních důvodů nezruší. Takováto blamáž se škodami v řádu miliard korun by rozhodně nebyla v zájmu České republiky, proto by vláda měla současný zkompromitovaný proces přípravy tendru zastavit a zrušit, dokud se s demokratickou opozicí nedohodne na strategicky promyšleném postupu, který bude reflektovat bezpečnostní zájmy státu.