Search
Close this search box.

The Czech Republic should stop participating in the 17 + 1 format

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Příští týden se koná další summit formátu 17+1, který iniciovala Čína se státy střední a východní Evropy. Tento formát čínská vláda organizuje s cílem získávat v tomto regionu geopolitický vliv.

Pro Českou republiku z účasti na formátu 17+1 neplynou žádné relevantní výhody. I přes čínské přísliby rozsáhlých investic do České republiky v posledních šesti letech k žádnému významnému obchodnímu napojení nedošlo. Místo toho se dle veřejných výročních zpráv zpravodajských služeb proti České republice zvýšila čínská špionáž a český stát zažil vydírání a diskreditační kampaně proti svému druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli.

Česká vláda by proto měla:

  1. Zahájit konzultace s dalšími spojeneckými státy středovýchodní Evropy o přínosnosti formátu 17+1, včetně možnosti z formátu odstoupit, a jednat o společném postupu vůči agresivní Číně.
  2. Neúčastnit se budoucích aktivit formátu 17+1 vůbec nebo pouze na nejnižší úřednické úrovni tak, aby se z geopoliticky laděného formátu stala technická výměna na pracovní úrovni.
  3. V současné době odmítnout účast na aktivitách formátu 17+1 kvůli agresivnímu čínskému jednání proti České republice a jejím spojencům.