Search
Close this search box.

Sněmovna by se měla distancovat od ostudné cesty poslanců do Moskvy

  • Předseda Poslanecké sněmovny se spolu s poslanci zdravotního a školského výboru vydal na návštěvu Ruské federace. Před odjezdem třetí nejvyšší ústavní činitel ČR prohlásil, že se s ruskou stranou nebude bavit o Ukrajině, Sýrii či ruských lžích o ČR v kauze novičok. Po příletu do Moskvy tweetoval, že návštěva začala „stylově“ – prohlídkou Kremlu. Česká delegace se má mimo jiné setkat s osobami, které figurují na evropském sankčním seznamu kvůli podílení se na ruské invazi a vraždění na Ukrajině.

  • Absurditu jednání českých poslanců ilustruje fakt, že jednání s ruskou stranou je plánováno ve zdravotní a školské agendě, v které se Česko od Ruska opravdu nemá co učit. Vysoká návštěva z České republiky bude Kremlem zneužita pro vnitřní propagandistické účely s cílem ukázat, že dnešní agresivní Rusko není mezinárodním společenstvím izolováno.
  • Poslanci v čele s předsedou sněmovny tak místo principiálního hájení pozice ČR vůči ruské agresi sehrají roli užitečných idiotů, kteří ruské protějšky nechtějí ani konfrontovat s nepříjemnými tématy. Takto se chová ponížený lokajský stát, nikoliv sebevědomá demokracie, která má s ruskou okupací hlubokou zkušenost.
  • Poslanci, kteří chtějí hájit české zájmy dle platné Bezpečnostní strategie ČR, by měli přijmout usnesení, které by tuto ostudnou cestu odsoudilo. Zahraniční výbor by si měl předvolat předsedu sněmovny a požadovat po něm zveřejnění kompletního programu cesty včetně všech jednání a přítomných osob. Panuje totiž podezření, že ruská strana tuto cestu zneužívá pro netransparentní lobbování českých zákonodárců v otázce zakázky na nové jaderné bloky.