Search
Close this search box.

Scénáře vývoje politicko-bezpečnostního prostředí z pohledu zájmů České republiky: 2016 – 2019

Čtyři klíčové zlomy v následujících třech letech mohou zásadně změnit politicko-společenský systém Evropy. Představujeme závěry výzkumného projektu Scénáře vývoje politicko-bezpečnostního prostředí z pohledu ČR: 2016–2019.

V rámci světového vývoje v následujících třech letech analytici think-tanku identifikovali sedm aktérů na poli světové i evropské politiky, jejichž jednání bude mít zásadní vliv na českou politickou scénu mezi lety 2016–2019. Jde o Německo, Francii, USA, Rusko, Polsko a z nadstátních, resp. nestátních aktérů Evropskou komisi a Islámský stát.

Pro každého z těchto aktérů byly určeny zlomové události v daném časovém období a možné pravděpodobnosti scénářů, podle kterých se budou odehrávat. Dále byly definovány čtyři klíčové zlomy, tzv. systémové „game-changers“ čili události, které v případě naplnění mohou zásadně změnit společensko-politické prostředí v celé Evropě:

  1. Prezidentka Marine Le Pen dává definitivní ránu evropské integraci (pravděpodobnost naplnění 40 %)
  2. Ruská agrese zničí legitimitu NATO a zapříčiní appeasement v Česku (pravděpodobnost naplnění: 30 %)
  3. Nekontrolovaná masová migrace zapříčiní politickou implozi některých evropských států (pravděpodobnost naplnění: 60 %)
  4. Západoevropští demokratičtí lídři politicky prohrají boj s islamismem (Pravděpodobnost naplnění: 60 %)

 

Kompletní studie je k dispozici ke stažení zde:

cover_scenare

Dále prezentujeme dokument, ve kterém vzhledem k očekávanému a předpokládatelnému vývoji politicko-bezpečnostního prostředí v letech 2016 – 2019 think-tank Evropské hodnoty předkládá deset základních tezí pro přípravu bezpečnostního systému České republiky. Text identifikuje čtyři zásadní hrozby pro životní a strategické zájmy ČR a najdete ho zde:

cover_10

TISKOVÁ ZPRÁVA JE KE STAŽENÍ ZDE

cover_tz

Kontakty:

  • Pro komentáře je k dispozici Radko Hokovský, Ph.D., ředitel think-tanku Evropské hodnoty, na telefonu +420 775 031 108, nebo mailu [email protected].
  • Pro otázky spojené s metodologií můžete kontaktovat také Vladimira Bízika (+421 908 601 188, [email protected])
  • S dotazy týkajícími se hybridních hrozeb spojených s aktivitami Ruské federace kontaktujte Jakuba Jandu, zástupce ředitele think-tanku evropské hodnoty a vedoucího programu Kremlin Watch (+420 775 962 643, [email protected])

Scénáře jsou demonstrativní a nelze je považovat za nejpravděpodobnější prognózu přesného vývoje, nýbrž jako projekci možných praktických dopadů, se kterými je potřeba při tvorbě národních bezpečnostních plánů počítat. Fakticky se žádný z nich nemusí naplnit, nebo se může naplnit jejich kombinace a to v různé míře.