Search
Close this search box.

ROZHOVORY O EVROPĚ: Miloš Zeman

Přinášíme Vám první z videí ze série Rozhovory o Evropě s kandidáty na prezidenta ČR. Dnes videorozhovor s Milošem Zemanem, který hovořil o své myšlence federalizace Evropy.

 V úvodu rozhovoru Miloš Zeman vyjádřil svoji podporu vůči evropské integraci: ”Evropská integrace je cesta jak zvýšit efektivitu všech členských státu a jak zvýšit mezinárodní prestiž EU” Zároveň však Miloš Zeman uvedl svůj nesouhlas s různými nařízeními, které přichází z Bruselu.

Zmínil především změnu normy na likéry, která postihla i Becherovku, úsporné žárovky a nebo 40% kvóty pro ženy v zastoupení ve špičkách velkých podniků.

Expremiér dále uvádí, že nechce jednotný evropský superstát bez národních států: ”Já jako zastánce evropské federace jsem proti evropskému superstátu s jednotným sýrem, s jednotným pivem.”

Euro okolo roku 2017

Na otázku – „co je možné udělat s problémem byrokracie v EU?“ reagoval: ”Rozšířit pravomoce Evropského parlamentu. Evropský parlament je v současné době jediný parlament, který nemá plnou zákonodárnou iniciativitu a má v tomto smyslu daleko menší kompetence, než parlamenty národní.”

Přál by si též společnou evropskou vládu, jíž by docílil politizací dosud striktně úřednické Evropské komise. Případných sporů mezi politickými reprezentacemi členských států a politicky zabarveným nadstátním orgánem se nebojí. Prognostik též odhal, že Česko by jednotnou Evropskou měnu mohlo přijmout okolo roku 2017.

Na hypotetický scénář, při kterém by prezidentu Zemanovi na stole přistálo rozhodnutí české vlády ratifikované parlamentem o vystoupení z EU by „před podpisem žádal referendum a argumentoval bych pro nevystoupení z Evropské unie.”

Rozhovor se také stočil k současnému prezidentovi. Miloš Zeman uvedl, že Václav Klaus odkryl fenomén, kterému se říká eurohujérství. Bývalý předseda sociální demokracie cítí potřebu kritizovat EU a tím ji vylepšovat: ”Eurofederalista musí být prvním povolaným kritikem EU”, uvedl na závěr.

Více detailů z natáčení, povedené a nepovedené fotky i další aktuality najdete na naší fanpage.

ROZHOVORY O EVROPĚ S KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR je série videorozhovorů think-tanku Evropské hodnoty, která má za cíl přinést občanům více informací o názorech ucházečů o pozici hlavy státu na vybraná témata s celoevropským přesahem.