Do předčasných voleb zbývá posledních pár dní a think-tank Evropské hodnoty zpovídá jednotlivé kandidáty předních stran v České republice. Ptá se především na otázky týkající se Evropské unie a dalšího směřování České republiky v ní. Tentokrát přijal naše pozvání právník a vysokoškolský pedagog, lídr strany KDUČ-ČSL ve volbách do Evropského parlamentu, Pavel Svoboda.
Pokud bude strana KDU-ČSL úspěšná v následujících volbách, nevyhýbá se účasti ve vládě. Podle Pavla Svobody přesto ani nevyhýbá účasti v opozici, neboť strana a její kandidáti prošli v minulosti určitou obměnou a potřebují sbírat zkušenosti, na což účast v opozici vhodnější příležitost. Především jde ale o prosazování jejího programu. Jedním z jeho bodů je zahraniční, potažmo evropská politika, kterou řadí do středu jejích priorit, a to z důvodu, že evropská témata a evropská legislativa značně ovlivňuje i českou legislativu.
Ne přistoupení Turecka
Již několik let se nahlas hovoří o přistoupení Turecka a Ukrajiny k Evropské unii. KDU-ČSL k tomu já jasný názor. Nepřeje si plné členství Turecka, udělilo by mu jen status privilegovaného partnerství. Rozhodně si nepřeje, aby Turecko spolurozhodovalo o vývoji evropského kontinentu. Jako hlavní důvody Pavel Svoboda uvedl například vztah ke Kypru a hrubé porušování vzájemných dohod, jako je volný pohyb zboží či nízká úroveň dodržování lidských práv. Což jsou podle něj velmi legitimní důvody. K přistoupení Ukrajiny má strana názor opačný. Pokud budou splněna všechna kodaňská kritéria, nevidí v tom problém. Naopak by to bylo žádoucí minimálně z hlediska geopolitického pohledu.
KDU-ČSL kritizuje postoj a nepodepsání fiskálního paktu Českou republikou, tedy vládou Petra Nečase. Tento krok vidí jako velmi nelogický a Pavel Svoboda to více vysvětluje: „ Vláda tvrdila, že chce mít jakousi finanční ústavu o vyrovnanosti rozpočtu, tak nechápu, proč nejsme schopni stejný závazek podepsat na mezinárodní úrovni, tím spíše, že by se nás nedotýkalo, dokud bychom nepřistoupili k euru.“ Strana by si přála, aby Česká republika působila jako srozumitelný partner a aby měla relevantní informace o tom, co se v Evropě děje, měli bychom tento závazek podepsat.
Strana se profiluje jako strana proevropská a kladně se staví i k tvořící se bankovní unii. Vidí ji jako logický výsledek, neboť krize se velmi dotkla sektoru bank a každý rozumný stát by si měl přát stabilizaci celého sektoru, dohled nad bankami a zajištění kladného fungování bank. Důvod je jasný, český zákazník se jistě nepřeje nižší úroveň ochrany. Ani s argumenty, které zaznívají od jiných stran, jako je ztráta suverenity, Pavel Svoboda nesouhlasí. Je podle něj iluzorní mluvit o plné suverenitě národního státu 19. století, neboť energeticky závisíme na Rusku, ekonomicky závisíme na eurozóně a vojensky na NATU. O plné suverenitě tedy hovořit nelze.
Euro a další prohlubování evropské integrace
Jak se strana staví k přijetí eura? Toto téma vidí jako velmi odborné a musí být tedy rozhodnuto odborníky. „Jednoznačně dáváme na názor odborníků a tím pro nás je Svaz průmyslu a obchodu, který jednoznačně říká, že si euro přeje a že díky naší absenci v eurozóně ztrácíme přibližně 1% HDP ročně.“ Jako další důvod Pavel Svoboda uvádí naši navázanost na německou ekonomiku, kam jde až 30 % našeho exportu. Podle KDU-ČSL pro nás rozhodně nebude výhodné být jediný stát ve středu Evropy bez eura, v době, kdy ho přijme Polsko, které se k tomu chystá.
Strana se nebrání dalšímu prohlubování evropské integrace, a už se jedná o hospodářskou či fiskální unii. Do měnové unie zatím ještě nepatříme, ale již jsme na ni závislí ekonomicky a proto její stabilita a rozvoj jsou v našem národním zájmu, myslí si Pavel Svoboda a vzápětí dodává: „Paradox spočívá v tom, že máme společnou měnu, ale nemáme společnou hospodářskou politiku, kterou měna ke své stabilitě bytostně potřebuje.“ Český národní zájem číslo jedna je tedy směr, který bude zaručovat stabilitu eurozóny, neboť na tom závisí naše zaměstnání a naše příjmy. Křesťanští demokraté si tedy přejí mít Českou republiku v tvrdém jádru Evropské unie, to znamená stát se i členem eurozóny.
Proč si Andrej Babiš myslí, že o vstupu Turecka do EU ať si rozhdne Německo? video najdete zde.
Proč Strana zelených chce do Unie všechny, kteří splní kritéria? podívejte se na video.