Search
Close this search box.

ROZHOVOR: Miloš Adamec (SPOZ) – Evropská vize pro Českou republiku

Strana Práv Občanů Zemanovci, jako strana malá, vidí svojí budoucnost spíše v opozici, pokud se jí podaří proniknout do Parlamentu. Její představitel Miloš Adamec uvedl, že jejich program je blízký straně ČSSD a také KSČM, a pro stranu bude lepší ho prosazovat mimo vládní lavice. Strana také není nakloněna zřízení například státního tajemníka či koordinátora pro evropské záležitosti a momentální stav zahraniční politika na půdorysu prezident, ministr zahraničí a premiér je podle Miloše Adamce dostatečná pro prosazování českých zájmů.

Jak se staví strana SPOZ k přistoupení Turecka k Evropské unii? „Ani ve straně na toto téma nemáme jednotný názor“, řekl Miloš Adamec. Spíše se vyslovil pro, a uvedl několik důvodů. Na jednu stranu je to země velmi složitá, na kraji Evropy, na druhou stranu to ze země obrovská, s velkým potenciálem a mohla by být jistým mostem mezi Asií a Evropu. Stejně jako o Turecku se mluví o přistoupení Ukrajiny k Evropské unii, se kterou se v brzké budoucnosti bude podepisovat asociační dohoda, a je proto dobré zaujmout jasný postoj i k této zemi. Adamec připomněl, že Ukrajina je nám blízká, je to náš bývalý soused a její přistoupení je možné až po splněný všech potřebných kodaňských kritérií, což ale bude až v delším časovém horizontu.

Fiskální pakt a bankovní unie

Česká republika se nemůže podle Adamce vymezovat vůči velkým zemím jako je Německo a Francie a proto budeme muset časem přistoupit k fiskální unii, ke které jsme se zatím nezavázali. Tento fiskální pakt budeme muset podepsat. Vznikající bankovní unii vidí strana podobně jako uvedený fiskální pakt, je totiž nutné zajistit jistý dohled nad bankami s ohledem na proběhlou krizi.  Integrační proces je nezastavitelný a evropská unie si musí ohlídat všechny segmenty, a to je i bankovnictví, uvedl Miloš Adamec a zároveň věří, že „mechanismus bude takový, aby byl náš hlas slyšet“.

Strana SPOZ má ve jménu prezidenta Miloše Zemana, který říká, že je potřeba Evropskou unii federalizovat nikoliv, aby z ní mít superstát. Strana SPOZ to vidí úplně stejně, neboť tento model je funkční a federalizovaná Evropa bude silným hráčem v dnešním globalizovaném světě. Není možné, aby byl jeden prezident státu Evropa, už jen z jazykových a rasových důvodů.  Proto je lepší mít Evropskou unii jako federalizaci, jejíž jednotlivé kapitoly „budou podřízeni Evropě“, ať už bankovnictví či rozpočty.  

Švýcarsko a Norsko míří do unie

Evropská unie je demokratická a ztrátě naší suverenity se Miloš Adamec nebojí. Není ničí potřebou z nás dělat svojí provincii. Je podle něj potřeba dobře spolupracovat především se svými sousedy, aby byl náš hlas více slyšet. Uvedl také, že izolace, ve které se nachází Švýcarsko, mu rozhodně neprospívá a myslí si, že jednou se také tato země připojí k Evropské unii. Stejně jako třeba Norsko, kde lidé cítí, že brzy „spadnou“ do evropského celku.

V Evropě se také mluví o budování spojených obraných sil. Strana SPOZ nemá žádný problém s organizací NATO a dokáže si představit budování evropské armády ve spolupráci s touto organizací. Neobává se ani navyšování rozpočtu s touto politikou. „Být součástí NATO a Evropské unie je pro nás klíčové. Česká republika zažívá nejklidnější období v historii a být v těchto strukturách stojí peníze.“

Přijetí eura a imigrační politika

Jak se SPOZ staví k budoucímu přijetí eura? Miloš Adamec říká: „Euro ano ale s referendem.“ Další vláda toto dilema ale řešit nebude a proto zůstane tento problém až na té vládě následující. Vláda by již ale měla stanovit termín přijetí, aby se lidé mohli připravit.  Miloš Adamec se vyslovil pro zachování imigrační politiky, jak je současně nastavená.

Proč si Andrej Babiš myslí, že o vstupu Turecka do EU ať si rozhdne Německo? video najdete zde.

Proč Strana zelených chce do Unie všechny, kteří splní kritéria? podívejte se na video.

Proč se TOP 09 v Nečasově vládě chovala v evropských záležitostech podle programu ODS? podívejte se na video.