Search
Close this search box.

První český džihádista odsouzen

S případem Jana Silovského se do České republiky dostává problém zahraničních bojovníků, se kterým se v posledních letech potýká řada evropských států. V únoru minulého roku se tento 22letý mladík vydal na cestu do Sýrie. Zadrželi jej ale turečtí policisté a deportovali zpět do ČR, poté co jim přiznal svůj záměr stát se bojovníkem Islámského státu.

Nyní byl Silovský odsouzen na tři roky a tři měsíce do vazby za pokus podpory a propagace terorismu podle nově platného doplnění trestního zákoníku. Musí se rovněž podrobit ochrannému psychiatrickému léčení v ambulantní formě. Byla mu totiž nalezena schizoidní porucha osobnosti, v jejímž důsledku Silovský trpěl sníženou příčetností. Tuto skutečnost soud vyhodnotil jako polehčující.

Za nejzásadnější polehčující skutečnost ale soudce označil fakt, že Silovský se ke svým záměrům připojit se k Islámskému státu přiznal. Bez doznání obžalovaného by soudu chyběl přímý důkaz a musel by Silovského shledat nevinným. Rozsudek navíc není pravomocný: obžalovaný se na místě odvolal a žalobce si ponechal lhůtu pro podání odvolání. Celý případ tak půjde k Vrchnímu soudu.

Ze Silovského přiznání je zřejmé, že sympatizoval s cíli a praktikami Islámského státu. To poukazuje na skutečnost, že ideologie islámského extremismu nezná hranic a Česká republika není vůči islamistické radikalizaci imunní. Silovský se podle jeho přiznání k islamistické propagandě dostal přes internet. „Přišlo mi, že Islámský stát nedělá zase tak špatné věci. Imponoval mně svojí ideologií, že chtějí sjednotit Střední východ a vytvořit tam jediný stát. Chtěl jsem jim pomoci,” uvedl při policejním výslechu.

Islámský stát, o jehož podporu se Silovský pokusil, představuje pouze špičku ledovce, nejviditelnější podobu širší hrozby islámského extremismu. Tato ideologie je již desítky let šířena po celém světě a bylo pouze otázkou času, než se mezi jejími následovníky objeví český občan.

Lze předpokládat, že podobných případů bude v následujících letech přibývat. Jediným možným řešením je systematická, mezinárodní snaha o rozklad hnutí inspirovaných islámským extremismem (násilných i nenásilných) a snížení dosahu islamistické propagandy k potenciálním novým následovníkům. Je v našem společném zájmu, aby k této snaze Česká republika přispěla svým dílem.

stehlik

Jan Stehlík působí jako analytik Programu pro soudržnou společnost think-tanku Evropské hodnoty.