Search
Close this search box.

Předvolební rozhovory s lídry kandidátek do Evropského parlamentu: Pavel Svoboda z KDU-ČSL

Přinášíme Vám první ze série  rozhovorů s lídry kandidátek do Evropského parlamentu, které think-tank Evropské hodnoty vydává ve spolupráci s vydavatelstvím Economia. Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda se ptal Pavla Svobody z KDU-ČSL. Pavel Svoboda, lídr kandidátky KDU-ČSL, by se v Evropském parlamentu chtěl zapojit do Výboru pro vnitřní trh, ve kterém působí Zuzana Roithová. Českému exportu je třeba otevírat dveře i mimo Evropskou unii a k tomu by chtěl Pavel Svoboda z pozice europoslance přispět skrze formální i neformální kontakty. Podle něj je zapotřebí český export bránit před nekalými praktikami čínského, amerického nebo japonského trhu.

Jednotný evropský trh předpokládá jednotného spotřebitele a z tohoto důvodu dává smysl vytváření regulací, které jasně definují, co je například máslo a co je rum. Je třeba nazývat věci pravými jmény. V tomto duchu se Pavel Svoboda vyjádřil ke kauze pomazánkového másla. KDU-ČSL dále vyzývá k zastevení přístupových rozhovorů s Tureckem. Je ochotna podpořit úzkou formu vztahů EU a Turecka, ale protože Turecko je daleko od standardů EU, staví se proti plnoprávnému členství země v Unii. Toto KDU-ČSL prosazuje i v české vládě.

Unijní imigrační politika je podle Pavla Svobody poměrně dobře nastavená. V aplikační rovině selhává mechanismus selekce imigrantů ke vpuštění na evropský trh práce. Tíže ochrany vnějších hranic by měla být solidárněji sdílena napříč členskými státy tak, aby nedocházelo k extrémnímu zatížení hraničních států. V otázce migrace by měla fungovat nejen finanční solidarita s hraničními státy EU, ale solidarita v rámci redistribuce uprchlíků například systémem kvót pro všechny státy Unie. Jinak jsme černými pasažéry těžícími z toho, že nemáme vnější hranici. Podle sociologů potřebuje ČR absorbovat cca 30 000 imigrantů, aby se vyrovnalo vymíraní populace. Je však třeba dobře si vybírat a soustředit se hlavně na imigranty z východu.

KDU-ČSL bude usilovat o změnu směrnice o DPH. Tato směrnice by měla umožnit členským státům zařadit produkty pro děti do nižších sazeb DPH. KDU-ČSL dále podporuje eliminaci nadbytečných právních norem na evropské úrovni a Evropská komise je v tomto ohledu úspěšná. KDU-ČSL bude tyto snahy dále podporovat. Pavel Svoboda dále citoval údaje Svazu průmyslu a dopravy, podle kterých ztrácíme tím, že nemáme euro, cca 1 % HDP – tedy asi 50 miliard korun ročně. Čím dříve ČR přijme euro, tím lépe. Portfolio energetiky je mimo možnosti ČR, proto bychom se měli nejen z geografických přičin radši ucházet o portfolio dopravy. Pavel Telička není podle Pavla Svobody dostatečně nezávislým kandidátem na post eurokomisaře kvůli své lobbistické minulosti.