Search
Close this search box.

Pozastavení přístupových rozhovorů: To nejmenší, co EU dnes může udělat v reakci na diktátorské jednání turecké vlády

Evropský parlament ve čtvrtek 24. 11. schválil usnesení vyzývající k dočasnému pozastavení probíhajících jednání o přistoupení Turecka k EU. To v praxi znamená zmrazení rozhovorů o patnácti (z celkových 35) dnes otevřených kapitolách.

  • Pozastavení rozhovorů je to nejmenší, co EU dnes může udělat v reakci na diktátorské jednání turecké vlády. Ta od července zadržela 78 tisíc osob včetně novinářů, soudců a členů opozičních stran, 40 tisíc zadržuje bez obvinění a plánuje znovu zavést trest smrti.
  • Situace v Turecku je v přímém rozporu se základními principy demokratického právního státu, a tudíž země nesplňuje ani Kodaňská kritéria pro zahájení přístupových rozhovorů.
  • Je naprosto jasné, že prezident Erdogan nemá zájem o přátelské vztahy s EU a rozhodně nemá v úmyslu přijmout evropské hodnoty. EU by proto měla přestat slepě lpět na svém naivním přání, aby se Turecko stalo liberálně demokratickou zemí, a začít k Ankaře přistupovat realisticky.
  • EU samozřejmě má zájem – s ohledem na geopolitickou důležitost Turecka a jeho roli v mezinárodní regulaci migračních toků – na partnerských vztazích. Ty by ale neměly být založeny na iluzi budoucího členství Turecka v EU, nýbrž na realistických základech reflektujících fakt, že se Turecko Evropě a Západu záměrně vzdaluje.

radko

Radko Hokovský, výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty