- Již tuto neděli jdou Turci k volebním urnám, aby se vyjádřili k návrhu změn ústavy, které poslouží k tomu, aby ve státě byla zrušena klasická dělba moci a prezident získal kontrolu nad vládou, parlamentem i justicí. Turci si tak mohou zcela svobodně zrušit základní prvky liberální demokracie a zvolit si diktaturu prezidenta Erdogana.
- Vzhledem k tomu, že si Erdogan již delší dobu neláme hlavu s nezávislostí justice, řádným soudním procesem, svobodou projevu či ochranou menšin, už dnes nelze Turecko považovat za liberální demokracii. Přijetím ústavní reformy, by se Turecko i de iure stalo autokracií.
- To vše je v rozporu s tím, jaké Turecko bychom si přáli s ohledem na jeho důležitost pro Evropu z obranných, bezpečnostních, migračních i ekonomických důvodů. I kvůli stovkám tisíc pro-západně a liberálně smýšlejících Turků. Ale pokud se tak většina tureckých občanů rozhodne, budeme to muset respektovat.
- Ale rozhodně jako EU nemůžeme dělat, jako by se nic zásadního nezměnilo a jen vydat několik ostře formulovaných prohlášení, a přitom dál pokračovat v přístupových jednáních o členství Turecka v EU. Protože tím, jaký režim v Turecku považujeme za slučitelný se statusem přistupující země, de facto definujeme naše vlastní pojetí evropských hodnot.
- Pokud Erdoganovo referendum projde, EU by měla okamžitě ukončit přístupové rozhovory s Tureckem. Evropská komise by měla hned v pondělí doporučit členským státům zastavení vyjednávání a ministři by měli při nejbližší příležitosti v Radě zmrazit otevřené kapitoly a zahájit diplomatická jednání o jiné formě spolupráce mezi EU a Tureckem. Premiéři by na následné Evropské radě měli přístupový proces s Tureckem zcela ukončit.
- Pokud Evropská komise nebude ochotna jednat rychle a rozhodně, měl by se ministr Zaorálek obrátit na své kolegy a iniciovat rozhodnutí Rady i bez návrhu Komise. Nečinnost a váhavost v takto zásadní a jednoznačné věci by šla jen těžko vysvětlit české a evropské veřejnosti.
Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty