Search
Close this search box.

Osa Zeman – Jakunin – Putin

Prezident Zeman se opět po dvou letech zúčastní akce Dialog civilizací. Podle Hradu zde vystoupí jako hlavní řečník. Před dvěma lety dokonce Vladimir Jakunin podle zjištění Respektu platil Zemanovi dovolenou. Zeman tímto krokem potvrzuje roli významného spojence Vladimira Putina. Mezi hlavami aliančních států nemá Kreml osobu, která by postoje Ruské federace hájila svědomitěji.

Prezidentova účast na akci Vladimira Jakunina, který 22 let strávil v řadách KGB a následně působil jako blízký spolupracovník Vladimira Putina, není jen jednou z mnoha účastí hlavy českého státu na zahraničních konferencích. Slovníkem zpravodajské komunity jde o dlouhodobou vlivovou operaci. Zatímco roli spojky mezi Kremlem a Zemanem v mezinárodním prostoru hraje Vladimir Jakunin, domácí spojkou mezi kremelskými zájmy a českým prezidentem je přímo v Zemanově kanceláři sedící bývalý šéf českého Lukoilu Martin Nejedlý. Vladimir Jakunin pro Kreml sehrává roli prodloužené ruky, která obstarává jeho politické spojence ve střední Evropě a nově i v Německu, kde Jakunin otevřel nový institut. V čele jeho představenstva nenajdeme nikoho jiného než Václava Klause, na kterém Jakunin také dlouhá léta pracoval. Klaus dnes stejně jako Zeman veřejně hájí pozice Ruské federace například v otázkách Ukrajiny, sankcí či postoje vůči USA.

Není překvapením, že tato osoba úzce propojená s Kremlem figuruje na sankčním listu nejbližšího spojence České republiky – Spojených států amerických. To Miloši Zemanovi nevadí, proto Jakuninova pozvání přijímá a dokonce jej v lednu 2015 uvítal v Praze, kde Putinův spolupracovník seděl v první řadě na konferenci přípomínající oběti holocaustu. Této příležitosti bylo řádně využito a Jakunin se za zavřenými dveřmi setkal se Zemanem.

Vysvětlení Hradu, že Zeman přijal Jakuninovo pozvání zejména kvůli možnosti setkání se slovenským a maďarským premiérem, je průhlednou zástěrkou. Pokud by prezident ČR skutečně považoval za důležité intenzivně se osobně setkávat s maďarským premiérem, mohl mnohokrát využít Orbánovy přítomnosti v Praze během řady summitů Visegrádské skupiny, které Česká republika v posledních dvanácti měsících předsedala. Pokud by skutečně došlo k účasti slovenského a maďarského premiéra na Jakuninově akci, šlo by o významný úspěch této kremelské vlivové operace. Oba tito lídři jsou dlouhodobě vůči některým postojům Ruské federace otevření – jde například o zrušení sankcí, přestože z ruské strany nedochází k plnění Minských dohod.

Hrad se tak pravděpodobně pokouší zakrýt skutečný důvod Zemanovy cesty na Jakuninovu akci. Lze předpokládat, že bude potřeba dalšího silného Zemanova prohlášení proti českým spojencům, které bude konvenovat Kremlu. Na oplátku bude Zeman a jeho spolupracovníci zřejmě očekávat silnou finanční i zpravodajskou podporu Kremlu v nadcházející prezidentské kampani.

Konkrétní příklady Zemanova hájení pozice Kremlu naleznete zde: https://www.evropskehodnoty.cz/sedm-prikladu-jak-milos-zeman-jedna-jako-putinuv-trojsky-kun/

Jakub Janda působí jako vedoucí programu Kremlin Watch a zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty

jj