O čem se skutečně vážně hovoří v Evropě?

Česká debata o klíčových otázkách je často autistická – tedy uzavřená v myšlenkovém skleníku malého českého údolí. I proto bude Analytický tým think-tanku Evropské hodnoty každý týden přinášet výběr těch nejzajímavějších studií, které vydaly přední evropské think-tanky.

Politická unie:  Od sloganu k realitě

Thierry Chopin, Robert Schuman Foundations

Pod tlakem krize se otázka “politické Evropy” vrátila do centra veřejné debaty v podobě výzvy k pokroku směrem k “rozpočtovému federalismu” a dokonce k “politické unii.”  Avšak s myšlenkou vytvořit politickou unii, přišel již Robert Schuman v 50 letech. Nebylo to jednoduché tehdy, není ti jednoduché ani dnes.

Současná krize tlačí evropskou hospodářskou politiku směrem k federalismu. Což znamená implementaci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), posílení Evropské centrální banky, posílení správy ekonomických rozhodovacích mechanismů. Chceme-li překonat krizi, tyto kroky se nabízí jako nutné.

Němečtí lídři Karl Lamers a Wolfgang Schäuble již v roce 1994 a Joschka Fischer v roce 2000 navrhovali zřídit něco jako politickou unii francouzským partnerům. Francouzská strana se bohužel příliš nezabývala těmito návrhy, a tak se němečtí lídři nedočkali žádné významné odpovědi.

Evropská unie potřebuje v každém případě určitou transformaci. Role Evropského parlamentu je pořád slabá a na mnohých úrovních nalezneme nerovné postavení členských států. Například počet europoslanců na obyvatele je dvakrát vyšší ve Finsku než ve Francii. Evropský parlament je jediná instituce volená přímou volbou. Příští volby do Evropského parlamentu se budou konat v roce 2014. Možná právě tyto volby odstartují novou éru vyjednávání.


Reforma autorských práv napomůže růstu i tvorbě nových pracovních míst: Modernizace evropského systému autorských práv

Ian Hargreaves, Bernt Hugenholtz, Lisbon Council

Současný systém autorských práv, tak, jak je nastaven, stěží dynamičnosti vývoje digitálních technologií v posledních letech stačí – a to i v Evropské unii, kde se zdá, že dokonce ztratil kontakt se světem dneška i zítřka. Mechanismus, který má zajišťovat spravedlivou odměnu umělci, jako by zdržoval prohlubování integrace nebo alespoň online zkušeností, které můžeme získat na Internetu. Tedy jako by bránil inovacím, které Evropa na druhé straně dnes tak zoufale potřebuje.

Copyright jako nástroj k plnění svého skutečného cíle může dobře fungovat jen v prostředí, kde se na volném trhu setkávají očekávání nabízejících a kupujících. Existují proto jednak argumenty pro komplexní reformu autorského práva v EU, jednak pro menší reformy, které by napomohly zvýšit produktivitu i úroveň inovací v jednotlivých členských státech nebo oblastech. Přestože snahy v EU o harmonizaci copyrightu trvají už několik desetiletí, autorská práva jsou nadále spíše předmětem vnitrostátního práva. Nejambicióznějším návrhem je tedy společný rámec EU, avšak ten může být považován za politicky nereálný. Sedm hlavních pilířů potřebné reformy najdete v článku níže.


Jak vytěžit co nejvíce z obchodního a investičního partnerství mezi EU a USA

Dan Hamilton, New Direction Foundation

V únoru 2013 americký president Barack Obama na jednání s EU oznámil, že společně vytvoří Transatlantické partnerství obchodu a investic (TTIP), které má prohloubit obchodní vztahy mezi EU a USA.  Studie bruselského Think-tanku představuje neoddiskutovatelné výhody takového partnerství, stejně jako základní předpoklady nutné k jeho realizaci.

Potenciální zisk je značný a může vyústit v pracovní a ekonomickou příležitost nejen pro obyvatele US a EU, ale miliardy lidí napříč světem.  Studie OECD z roku 2005 odhadla, že transatlantická ekonomická iniciativa by zvýšila HDP na osobu až o 3,5% na obou stranách Atlantiku. Bereme-li v potaz hloubku integrace US a EU ekonomik, vyšší zisk by byl dosažen redukcí či spojením regulačních bariér, účinněji než odstraněním obchodních bariér. Studie z roku 2009 pro Evropskou komisi odhaduje, že spojení poloviny relevantních netarifních bariér a regulačních rozdílů mezi EU a US by zvedlo HDP v EU o 0,7% do 2018 (zisk 122 miliard €) a US HDP o 0,3%. I spojení pouze 25% netarifních bariér by vedlo k zisku 106 miliard $ v EU a US dohromady.

Bezpochyby jsou v prosazování této agendy určité překážky. Tarifní transatlantické bariéry, především v agrikultuře často odrážejí politicky nejobtížnější případy. Jedny z nejintenzivnějších transatlantických neshod vyvstaly právě kvůli rozdílům v regulační politice. Také investiční bariéry, hlavně v infrastruktuře a transportním sektorovém vlastnictví bude velmi těžké odstranit.

Transatlantické partnerství je na dosah ruky, ale není to vztah v současné podobě. Vzhledem k výzvám, kterým teď čelí, je toto partnerství urgentní. Hlavním apelem je mobilizovat politické a ekonomické vedení za ambiciózními cíli, spolu s pragmatickými kroky vpřed. Čas začít je teď.


Analytický tým think-tanku Evropské hodnoty se dlouhodobě věnuje analýzám (nejen) české pozice v Evropské unii.

Pokud chcete naše další exkluzivní rozhovory (například s Hynkem Kmoníčkem), názorové články a pozvánky na naše akce dostávat mailem, objednejte si zdarma naše pravidelné Názory v souvislostech.