Search
Close this search box.

Novinky z oblasti vnitřní bezpečnosti EU 2. 4. 2016

Shrnutí nejdůležitějších informací z dění ve vnitřních záležitostech EU očima našich analytiků.

Teroristické útoky v Bruselu

V úterý 22. března 2016, pouze několik dní po zadržení Salema Abdeslama, jednoho ze spolupachatelů listopadových teroristických útoků v Paříži, se Brusel stal terčem koordinovaných bombových útoků na letiště Zaventem a stanici metra Maalbeek. Útok, k němuž se záhy přihlásil Islámský stát, si vyžádal 32 civilních obětí a více než tři sta raněných, z toho mnoho kriticky. Server Politico analyzuje pochybení, jichž se belgické úřady dopustily, i hlubší příčiny radikalizace muslimských komunit v Belgii. Nejen ve světle nejnovější tragédie v belgické metropoli vyvstává ještě urgentněji nutnost zefektivnit evropská protiteroristická opatření. Do tohoto rámce spadá i boj proti financování terorismu, o němž informuje EU Observer. Pro Lidové noviny jsme komentovali nutnost bojovat s islamismem pomocí již existujícího bezpečnostního systému.

Ochrana dat ve světle protiteroristických opatření

Reakce na teroristické útoky v Paříži i nyní v Bruselu vyslaly signál, že mezi lídry evropských zemí již panuje konsenzus ve věci směrnice o jmenné evidenci cestujících(Passenger Name Record, PNR), která by měla posílit pravomoci členských zemí EU v boji proti terorismu. Nyní se ovšem, jak více přibližuje článek publikovaný na serveru Euractiv.com, zavedení směrnice komplikuje – někteří poslanci Evropského parlamentu hlasování pro přijetí návrhu podmínili posílením ochrany dat občanů EU.

Nadcházející akce

Rádi bychom Vás pozvali na naše nadcházející akce:

Regionální debata Iniciativy pro evropské hodnoty v Brně: „Abychom v Česku opět neztratili svobodu“

Evropa je dnes pod tlakem agresivního Ruska, nekontrolované migrace, totalitární islamistické ideologie, či vzmáhajícího se populismu, demagogie, xenofobie i přehnané a kontraproduktivní politické korektnosti. Kudy vede cesta ven? Které hodnoty jsou dnes pro naše liberální demokracie nejdůležitější a je třeba je bránit?

Na debatě vystoupí:

Michal Horáček, hudební skladatel a publicista

Břetislav Dančák, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity

Štefan Füle, bývalý eurokomisař a ministr pro evropské záležitosti

Karel Schwarzenberg, čestný předseda TOP 09

Petr Kolář, předseda Iniciativy pro evropské hodnoty

Datum: 21. dubna15:00 – 18:30

Místo: Moravská galerie v Brně (Husova 18, Brno)

Více informací na našich stránkách.

Jak funguje ruská dezinformační kampaň v Česku?

Rusko vede proti státům EU systematickou dezinformační kampaň a Česká republika není výjimkou. Kampaň komplikuje orientaci ve složitých mezinárodních konfliktech a snaží se manipulovat veřejné mínění. V jaké formě se u nás vyskytuje a jak se dá proti ní bojovat?

Na debatě vystoupí:

Ondřej Kundra, vedoucí domácí rubriky týdeníku Respekt

Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty

Josef Šlerka, odborník na analýzu dat ze sociálních sítí a vedoucí vývoje a výzkumu v Socialbrakers

Petra Vejvodová, odborná asistentka Katedry politologie Masarykovy univerzity

Datum: 26. dubna17:30 – 19:00

Místo: Knihovna Jiřího Mahena v Brně (Kobližná 4, Brno)

Více informací na našich stránkách.

Těšíme se na Vaši účast.

Naše publikace:

Nový Štít pro ochranu osobních údajů – chrání nás?

Nejnovější komentář analytika Vladimíra Bízika charakterizuje nové smlouvy mezi EU a USA o ochraně osobních údajů, nazývané zkráceně „Privacy Shield“, popisuje jejich slabá místa i problémy, provázející vznik dokumentu.

Důvěřujete víc policii nebo Timu Cookovi?

Nedávné útoky v kalifornském San Bernardinu odhalily nutnost kooperace mezi technologickými společnostmi a tajnými službami. Společnost Apple se však k požadavkům FBI staví zdráhavě. Více o tomto ožehavém tématu naleznete v komentáři analytikaVladimíra Bízika.

Akta X po evropsku

Analytik Vlado Bízik ve svém dalším komentáři s názvem „Akta X po evropsku“ přibližuje, jakým způsobem je nakládáno s osobními údaji uživatelů v elektronické komunikaci. Pod drobnohledem rozebírá jak praxi americké NSA, tak i aktuální vývoj v otázce zpracování osobních údajů evropských občanů americkými korporacemi.

Ze studií dalších evropských think tanků:

Když data cestují: Cíl Komise rozšířit svůj systém ochrany dat napříč Atlantikem

Zatímco Listina základních práv EU přiznává každému právo na ochranu osobních údajů, USA vnímá striktní ochranu dat jako ohrožení inovace svých společností, jako jsou Apple, Facebook či Google. Komentář Roberta Jasperse z Centre for European Integration Studies při Univerzitě v Bonnu analyzuje situace, kdy je přísný evropský standard ochrany dat v rozporu s americkým liberálním přístupem.

Výhradně pro EU? Tajné informace a evropská bezpečnost

Jak v důsledku listopadových teroristických útoků v Paříži, tak v souvislosti s migrační vlnou a domnělým přílivem zahraničních bojovníků (foreign fighters) z Blízkého východu stále hlasitěji zaznívají hlasy volající po zintenzivnění spolupráce a výměny informací mezi národními tajnými službami. Studie Björna Fägerstena z European Union Institute for Security Studies připomíná, že v této oblasti již spolupráce probíhá a podobné hlasy nyní nezaznívají poprvé. Větší kooperace na jedné straně přináší celou řadu výhod, jsou s ní však spojena rizika, která není radno podceňovat.

Pravidelně vydáváme kvalitní specializované produkty, které si můžete zdarma objednat do mailové schránky