Search
Close this search box.

Ministerstvo zahraničí by mělo důrazně usadit agresivní ruskou a čínskou ambasádu

  • V posledních týdnech se ambasády Ruské federace a Čínské lidové republiky v ČR rozhodly pro výrazně agresivní napadání českých vnitropolitických institucí.

  • Čínská ambasáda napadla české kritiky brutálního postupu proti hongkongským pro-demokratickým demonstrantům a jejich postoje označila za „chybné názory“. Ruská ambasáda razantním způsobem útočí na starostu městské části Praha 6, který je jejím terčem od minulého léta, kdy lokální radnice nechala u sochy sovětského maršála Koněva umístit vysvětlující tabule k jeho roli například při potírání maďarského povstání v roce 1956.
  • Systematicky urážlivé a v případě ruské ambasády cíleně osobní útoky na představitele české komunální politiky porušují Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, která ve článku 41 zakazuje „zasahování do interních záležitostí hostícího státu“.
  • Ministerstvo zahraničních věcí ČR z nepochopitelných důvodů k těmto incidentům nevyjadřuje. Pokud tomu tak bude i nadále, zákonodárci v zahraničních výborech Parlamentu by se měli dotazovat, zdali tomuto rezortu přijde agresivní jednání těchto dvou ambasád v pořádku. Česká republika je suverénní a sebevědomý stát, který by se tak měl k ruským a čínským snahám o diplomatickou šikanu stavět.