Search
Close this search box.

Melissa Hathaway: Kybernetické útoky mohou zpomalit růst HDP

Melissa Hathaway pracuje v oboru kybernetického zabezpečení již přes dvacet let. Od roku 2007 pracovala na vysokých pozicích administrativy G. W. Bushe a následně zasedala v National Security Council za Baracka Obamy. V současnosti je prezidentkou své konzultační firmy Hathaway Global Strategies a pracuje jako poradce při Harvard Kennedy School na Harvardu.

 Za svého působení v nejvyšších kruzích administrativy Spojených států byla požádána o vytvoření strategie na posílení obrany v kybersféře, kterou postavila na čtyřech základních pilířích na základě původu hrozby. První jsou hrozby z vnitřku, které spíše než ze strany špiónů a zvědů přichází prostřednictvím běžně používaných přístrojů mimo danou síť připojených dočasně k lokálnímu počítači, jako USB disky nebo mobilní telefony. Dále je třeba chránit bezdrátové sítě, které jsou stále častěji využívané k připojení např. tiskárny. Třetím pilířem je ochrana před útoky ohrožující danou síť skrze internet, což je nejznámější složka bezpečnosti v kyberprostoru. V neposlední řadě, se tým Melissy Hathaway zaměřil na ochranu kritické infrastruktury, která je tvořena pro stát životně důležitými zařízeními jako nemocnice, finanční instituce či plynové a vodovodní potrubí. Za administrativy prezidenta Obamy byla strategie přepracována a přenesena na širší spektrum organizací včetně soukromé sféry.

 Rozhovor se točil i kolem vztahu kyberbezpečnosti a ekonomiky. Zmíněny byly kyberútoky na Saudi Aramco, při kterém bylo zničeno zhruba 30 000 počítačů, nebo na americké a jihokorejské finanční instituce. Nizozemsko v nedávné době publikovalo zprávu, kde se uvádí, že země ztrácí minimálně 2% růstu svého HDP vlivem kyberzločinu a podvodů.

 „Pravděpodobně by bylo nejlepší, kdybychom se začali zabývat kyberbezpečností i z hlediska ekonomiky,“ poznamenala Hathaway. Téma by mohlo být zařazeno na agendu podzimního summitu G-20.

 Zatímco dříve byla kybernetická bezpečnost často zanedbávaná, v dnešní době většina evropských zemí má, nebo vyvíjí strategii pro kybernetickou bezpečnost, uvedla Hathaway. „Věřím, že kybernetická bezpečnost se zařadí mezi mainstreamová politická témata v evropských zemích.“ V této souvislosti Hathaway upozornila, že až 40 zemí světa založilo velitelství pro kybernetický prostor ve svých vojenských strukturách včetně Ruska, Číny, Sýrie či Brazílie.