Policie podle informací časopisu Respekt vyšetřuje případ prvního Čecha, který se chtěl přidat k teroristům Islámského státu. Zadržen byl letos v lednu na jednom z tureckých letišť a vrácen zpět do České republiky.
Ze zprávy vyplývá, že uživatelským jménem, které zadržený používá na Twitteru, byla v minulosti olajkována videa propagující islamismus. V tuto chvíli přesto není jasné, zda byl muž zradikalizován směrem k militantnímu islamismu a pokud ano, zda tento proces proběhl skrz osobní kontakt s islamisty nebo přes internetové sociální sítě.
Think-tank Evropské hodnoty na mezinárodní fenomén radikalizace směrem k militantnímu islamismu dlouhodobě upozorňuje. V jádru věci se jedná o proces adopce prvků ideologie založené na touze vnutit určitou radikální interpretaci islámu společnosti. Tato ideologie je neslučitelná s hodnotami liberální demokracie a je jednou z hlavních příčin islamistických útoků v Evropě i jinde ve světě.
V minulosti radikalizace probíhala zejména osobním kontaktem, dnes však může hrát roli i islamistická propaganda na internetu. Z toho důvodu radikalizace nezná hranic a může proběhnout i u některých českých občanů.
Česká republika a další státy Evropské unie aktivně radikalizaci čelí, zejména odstraňováním islamistické propagandy, eliminací teroristických organizací a dalších zdrojů islamismu, podporou alternativních narativů a deradikalizací osob, které se již k militantnímu islamismu přihlásily.
Tato opatření je zapotřebí posílit a zajistit jejich efektivitu aniž by tím došlo k omezení základních práv evropských občanů. Naším společným dlouhodobým cílem by pak měla být postupná eliminace vlivu islamistické ideologie. Pouze naplněním tohoto cíle je možné současnou vlnu islamistického teroru ukončit.
Jan Stehlík působí jako analytik Programu pro soudržnou společnost think-tanku Evropské hodnoty.