Search
Close this search box.

Koronavirus: Kde najít aktuální informace a jak lze pomoci ostatním?

  • V reakci na šíření infekčního onemocnění COVID-19 vláda České republiky v noci z neděle na pondělí zakázala volný pohyb osob, a to až do 24. března. Rovněž byl aktivizován Ústřední krizový štáb, v jehož čele stane náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Jedním z důsledků tohoto opatření je, že mnoho občanů ČR, včetně rizikových skupin jako jsou například senioři, zůstává doma. Informačním prostorem se rovněž šíří mnoho mýtů a dezinformací, které mohou vyústit v šíření společenské paniky. Kde tedy hledat aktuální a ověřené informace o současné situaci?

  • Ministerstvo zdravotnictví spustilo speciální web, na kterém lze najít aktuální informace o výskytu nemoci, rady a doporučení pro případ domácí karantény a mnoho dalších praktických informací. Pro případ dotazů, na které na stránkách nelze najít odpověď, byla zřízená také infolinka: 1212. Doporučení pro lidi v izolaci či karanténě, ale také aktuální informace ohledně pravidel pro cestování lze nalézt na webu Ministerstva vnitra.
  • Všude po republice zároveň vzniká množství iniciativ, které mají za cíl pomáhat nejohroženějším skupinám. Pro obyvatele Prahy byla zřízena bezplatná telefonická linka (800 160 166), na kterou se mohou senioři obrátit v případě, že potřebují objednat nákup potravin, léků nebo jinou drobnou pomoc. O tyto úkoly se následně postarají dobrovolníci z neziskové organizace Život 90, Červeného kříže nebo například Skauti. Ti ve spolupráci s centrem Elpida v současnosti pracují také na rozšíření tohoto systému do regionů mimo Prahu. Pokud se chcete do této iniciativy zapojit, je možné kontaktovat přímo organizaci Život 90 nebo se zaregistrovat vyplněním jednoduchého formuláře pro Červený kříž.
  • Podobně je možné se zapojit i do jiných projektů. Organizace Pes v nouzi hledá dobrovolníky, kteří mohou seniorům venčit psy. Vznikají iniciativy na podporu divadel a jiných kulturních zařízení. Na Facebooku je možné najít množství lokálních skupin pro sousedskou pomoc, kde je možné pomoc nabídnout i o ni požádat. Přehled těchto aktivit detailně shrnul například Deník N.
  • A na závěr bychom rádi vyzvali všechny, kdo mají možnost, aby šli příkladem a nosili ochrannou roušku. Pokud nejste mezi těmi, kterým se ji podařilo sehnat v lékárnách, zde je jeden z návodů, jak si ji můžete ušít sami.