Search
Close this search box.

KONFERENCE: Hranice, rozšiřování a sousedství EU

Rok 2007 začal pro Evropskou unii již šestým rozšířením o další dva nové členské státy, Bulharsko a Rumunsko, a současně s tím byla vedena stále více napjatá diskuse ohledně perspektiv dalšího rozšiřování. Druhá výroční konference Evropských hodnot, jejímž tématem byly právě „Hranice, rozšiřování a sousedství EU“, dala prostor pro realistickou a vyváženou debatu o stanovení hranic EU a nalezení nejlepšího modelu spolupráce s našimi sousedy.

Právě debata o hranicích EU totiž patří k nejzásadnějším tématům pro celou Evropu, protože je úzce spojena s budoucí orientací Evropského společenství a novou architekturou evropského kontinentu. Zejména v České republice, zemi, jež v první polovině roku 2009 povede další směřování EU, bylo otevření konstruktivní diskuse o budoucím vymezení Evropské unie zcela nezbytné.

Konference, která proběhla v pražské Novoměstské radnici 9. listopadu 2007, se konala pod záštitou Markéty Reedové, náměstkyně primátora hl. m. Prahy a pod akademickou záštitou Sciences-Po v Paříži a jejího evropského programu v Dijonu. Byla rozdělena do tří hlavních panelů, přičemž na prvních dvou vystoupili odborníci a na třetím političtí představitelé.

Hlavními otázkami, na které konference nabízela odpovědi, byly:

  • Jaká kritéria pro hranice politického společenství?
  • Limity rozšiřitelnosti ve vztahu k partnerům – jaké uspořádání ve vztahů EU se sousedy?
  • Hranice a rozšiřování: Jakou cestu pro silnou Evropu?

Na konferenci vystoupili mimo jiné Michel Foucher, francouzský velvyslanec se zvláštním pověřením pro záležitosti EU, John Palmer, bývalý politický ředitel a člen správní rady European Policy Centre v Bruselu, Franz Fischler, bývalý Evropský komisař, Sylvie Goulard, předsedkyně Evropského hnutí ve Francii, Lukáš Macek, ředitel Evropského programu v Dijonu, Sciences-Po Paris, Josef Zieleniec, poslanec Evropského parlamentu či Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti.

hranice