Úřednická vláda nesmí na evropské úrovni prosazovat nic, co se neopírá o většinu v Poslanecké sněmovně. Bez ohledu na to, co si myslí prezident.
EurActiv.cz: Měla by se Rusnokova vláda (ať už bude její pozice jakákoliv a budevládnout jakkoliv dlouho) zabývat strategickými otázkami týkajícími se EU(jako je například ekonomická a politická integrace) – například vzhledem k účasti na zasedáních Rady ministrů EU a Evropské rady?
Radko Hokovský: Jakákoliv tzv. úřednická vláda, která se buď neopírá o důvěru poslanecké sněmovny, nebo její důvěra není opřena o jasný mandát v evropských záležitostech (vyjádřený v programovém prohlášení) by rozhodně neměla činit žádná závažná a dlouhodobá rozhodnutí. Problém ovšem je v tom, že na zasedáních Rady či Evropské rady se zpravidla činí pouze závažné rozhodnutí s dlouhodobými důsledky. A to je další důvod, proč koncept tzv. úřednické vlády, která se bude omezovat na nepolitická či manažerská rozhodnutí, je zcela nesmyslný a nebezpečný.
Jakub Janda: Mělo by být naprosto přirozené, že si úředničtí ministři před každým zasedání formace Rady vyjednají přesný a transparentní mandát v rámci politického spektra, který následně obhájí v rámci standardní parlamentní kontroly – tedy před příslušným sněmovním výborem. Jinak, byť bude vládní pozice sebeodbornější, nemůže být vědomým zájmem České republiky.
EurActiv.cz: Jakou roli by měla hrát a podle Vás bude hrát v tomto směru nedávno přijatá evropská strategie?
Radko Hokovský: Domnívám se, že přijatá Strategie působení ČR v EU nebude hrát v evropské politice tzv. úřednické vlády prakticky žádnou roli a to ze dvou důvodů. Za prvé, přijatý dokument neobsahuje náležitosti potřebné pro praktické naplňování strategie (chybí mu časové horizonty a jasná provázanost cílů, nástrojů a aktérů) a k tomu je v ČR obecně nízká kultura naplňování vládních strategií.
Za druhé, přijatá Strategie ve vysoké míře odráží politické postoje ODS k evropské integraci a tudíž nelze předpokládat, že by se ji vláda personálně blízká Miloši Zemanovi chtěla řídit.
Jakub Janda: Pokud by se Rusnokův kabinet chtěl chovat ústavně, musí být vykonavatelem vůle sněmovní většiny. Prosazování prezidentovi agendy do evropských otázek skrze jím dosazenou vládu, doposud bez důvěry (a případně v demisi), by bylo znásilněním základního principu vládnutí v parlamentarismu liberální demokracie.
Ředitel think-tanku Evropské hodnoty
Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty
Text je rozšířenou verzí odpovědí pro zpravodajský server EurActiv.cz
Vládní Strategii působení ČR v EU si můžete stáhnout ZDE.
Náš analytický komentář k Nečasově evropské strategii si můžete stáhnout v PDF.
Naší předchozí analýzu vládní Strategie si též můžete stáhnout v hezky čitelném PDF.