Search
Close this search box.

K útoku v Německu: Islamismus představuje hrozbu pro celou Evropu

Včerejší teroristický útok v Německu, kdy sedmnáctiletý afghánský uprchlík napadl ve vlaku své spolucestující sekerou a nožem, v mnohém potvrzuje obavy, že hromadné přijímání migrantů, které znemožňuje plnou kontrolu a individualizované posouzení každého žadatele, zvýší bezpečnostní rizika včetně hrozby islamistických útoků v Evropě.

Útok zároveň poukazuje na mezinárodní charakter současných operací militantních islamistů. Teroristické útoky ve jménu radikálního výkladu islámu si za poslední roky vyžádaly stovky obětí ve Španělsku, Velké Británii, Francii, Nizozemí, Belgii a dalších zemích západní Evropy. Bylo by bláhové se domnívat, že Německo je vůči hrozbě militantního islamismu imunní. Naopak lze předpokládat, že k podobným vraždám bude docházet i v blízké budoucnosti.

V tuto chvíli již víme, že v pokoji útočníka byla nalezena vlajka Islámského státu (tato organizace se k útoku následně přihlásila). Příčiny radikalizace směrem k militantnímu islamismu mohou zahrnovat individuální doprovodné faktory jako rozhořčení většinovou společností, osobní krize, hledání nové identity apod. Všechny islamistické útoky jsou však zároveň motivovány specifickou, militantní interpretací islámu. V minulosti se tato ideologie šířila skrz osobní kontakty a “offline” komunikaci, dnes velká část radikalizace směrem k ideologii islamismu probíhá přes online sociální sítě. Prozatím není jasné, zda mladík přijel do Německa s cílem provést teroristický útok nebo zda se zradikalizoval až po příjezdu. Je ovšem zřejmé, že byl motivován stejnou ideologií, s níž se identifikovali pachatelé ostatních teroristických útoků, kterým Evropa v posledních letech čelí.

Zajistit, aby se další podobné útoky již neděly, vyžaduje krátkodobá i dlouhodobá opatření proti terorismu v mnoha oblastech. V oblasti radikalizace se jedná zejména o proaktivní potírání ideologie islamismu online i offline, podporu alternativních ideologických narativů a práci na osobní úrovni s lidmi, kteří jsou náchylní k radikalizaci nebo již byli zradikalizovaní.

Zároveň je zapotřebí zajistit takovou imigrační politiku, která nebude zvyšovat riziko teroristických útoků a snižovat mezikulturní důvěru v evropských společnostech. Imigrační politiky států Evropské unie musí brát v potaz nejen možné pronikání islamistů do společného evropského prostoru, ale i zvyšující se radikalizaci většinové společnosti směrem k nenávisti vůči muslimům s každým dalším útokem ve jménu radikálního výkladu islámu.

Stoprocentní bezpečnost samozřejmě zajistit nelze. Přesto je zapotřebí minimalizovat dosah ideologie islamismu a zastavit vlnu teroristických útoků, které jsou páchány v posledních letech. Pouze po odstranění této bezpečnostní hrozby je možné začít obnovovat soudržnost evropské společnosti.

stehlik

Jan Stehlík působí jako analytik Programu pro soudržnou společnost think-tanku Evropské hodnoty.