Search
Close this search box.

Jean-Claude Juncker v Petrohradě

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se ve čtvrtek a v pátek zúčastní Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu. Během návštěvy se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

41d41f5e3e4c27c89539

Tuto cestu považujeme za chybu z několika důvodů:

  • Junckerova cesta bude zneužita pro domácí ruskou propagandu, aby byl vytvořen dojem, že západní lídři se jezdí do Moskvy doprošovat silného Putina.
  • Dle dostupných informací nemá pro Putina Juncker zásadní sdělení – většina komunikace s Moskvou nyní i kvůli blížícímu se varšavskému summitu probíhá z alianční úrovně. Juncker by tedy měl Putinovi zdůraznit, že evropské sankce jsou navázány na plnění Minských dohod (které Moskva neplní) a ruskou okupaci ukrajinského Krymu. Juncker by také měl tvrdě zdůraznit, že kremelské zasahování do evropských vnitřních záležitostí pomocí agresivní dezinformační kampaně Moskvy je naprosto nepřijatelné. Tento zásadový postoj však spíše neočekáváme.
  • Je nepochopitelné, proč se Juncker nechá zneužít pro vystupování v rámci ekonomického fóra v Petrohradu, což je Putinova Potěmkinova vesnice, která se urputně snaží vytvořit dojem, že Ruská federace má podobně velký ekonomický summit, jako je například švýcarský Davos. Juncker mohl zvolit jen bilaterální setkání s Putinem, přesto se propůjčí k pózování na jedné z hlavních propagačních akcí dnešního Kremlu.

Pro komentáře je k dispozici Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty a vedoucí programu Kremlin Watch.