Search
Close this search box.

Jak Evropská unie (ještě) nesměřuje do rozpočtového provizoria

Ve středu přinesla česká média sdělení, že “europoslanci odmítli návrh dlouhodobého rozpočtu Evropské unie pro roky 2014 až 2020.“ Euroskeptická frakce Evropští konzervativci a reformisté (česká ODS a britští Konzervativci) prohlásila, že “Europarlament poslal EU do rozpočtového provizoria v roce 2014.” Je budoucnost tak černá?

Klíčové české zpravodajské servery mechanicky převzaly zprávu ČTK, (iHNEDTýdeniDNES), jen Aktuálně.cz rozvedlo zprávu o další citaci české europoslankyně.

 „Europoslanci ve středu odmítli návrh dlouhodobého rozpočtu Evropské unie pro roky 2014 až 2020, na kterém se v únoru po složitém vyjednávání dohodly členské státy… proti bylo 506 europoslanců, kteří ho považují za příliš úsporný, pro naopak zvedlo ruku jen 161 členů europarlamentu.“

 

Problém však je, že se o víceletém finančním rámci nehlasovalo. Evropský parlament pouze hlasoval o právně nezávazné rezoluci, kterou se prvně vymezil vůči rozdělení jednotlivých kapitol. Zbytek požadavků jsou ryze procedurálního nebo deklaratorního charakteru, více si lze přečíst vharmonogramu jednání o dané nezávazné rezoluci.

 Hlasování o samotném víceletém finančním rámci má přijít až v červnu. Vzhledem k možnosti částečných ústupků ze strany Evropské rady v relativně nedůležitých oblastech je tedy docela pravděpodobné, že Parlament v červnu rozpočet schválí v prakticky nezměněné podobě.

 O proceduře schvalování, zájmech jednotlivých hráčů i o tom, zdali Evropský parlament konečně ukázal svou roli, hovořil Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty s Alešem Chmelařem, analytikem bruselského Centre For European Policy Studies.