Search
Close this search box.

Integration and Radicalisation Watch 19.12.2016

Pravidelný přehled nejdůležitějšího dění v oblasti integrační a proti-radikalizační politiky na evropské úrovni doplněný o naše analytické komentáře a doporučení.

Zpravodaj Vám přináší skupina Counter-Radicalisation Task Force
v rámci Programu pro soudržnou společnost think-tanku Evropské hodnoty.

Integrace

Začíná diskuze o změně ústavních zákonů

Ústavní právníci společně s politiky začnou v roce 2017 připravovat možné úpravy ústavních zákonů. „Dovedu si představit, že naše naprosto liberální zákonodárství v oblasti náboženské svobody se začne výrazně regulovat. A jsem přesvědčen, že velmi benevolentní přístup v souvislosti s příchodem lidí s islámským vyznáním vyvolá změnu zákonů,“ řekl pro MF Dnes předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Radko Hokovský komentuje:

“Každému, kdo pozorně sleduje vnitropolitický vývoj v západoevropských zemích v reakci na migrační krizi, šíření islámského extremismu a islamistického násilí v Evropě i mimo ni, je jasné, že zákony i ústavy se budou měnit. Vyděšená a znejistěná veřejnost si reformy zkrátka vynutí. Žádné informační kampaně, ani odborné konference na tom nic nezmění. Jedinou otázkou je, kdo ty legislativní a ústavní změny provede: zda rozumné demokratické strany, nebo populisté a extremisté. Wilders i Le Pen je už mají v šuplíku. Liberální demokraté musejí uklidnit voliče dříve, než je radikálové ve volbách vystřídají. Zdá se, že Merkelová, její CDU a sesterská CSU to začínají chápat.

Česko je sice v jiné situaci, ale jsme součástí téže Evropy. Současné demografické a migrační trendy se nám dlouhodobě nevyhnou a naše veřejnost sleduje dění v Nice, v bruselském Molenbeeku či Kolíně nad Rýnem, jako by se odehrávalo v jejich sousedství. Bylo by tudíž naivní se domnívat, že se vážné diskuse o legislativních a ústavních změnách české kotlině vyhnou. Nevyhnou a bránit jim nemá smysl. Zodpovědnější by bylo se do nich zapojit se snahou, aby náš právní řád jasně definoval hodnotový systém, do kterého se všichni imigranti musí integrovat, jinak nemohou získat právo k pobytu, natožpak občanství. (Kdo si klepe na čelo a tvrdí, že to není možné, nechť začne číst znovu od shora.)

Otázka není, zda hodnotový systém bude nově i právně definován. Otázkou je pouze, jak bude definován. A zde by se všichni liberální demokraté měli spojit a ne se vzájemně rozhádat a nechat tak průchod populistickým autoritářům, kteří imigraci a islám nesnášejí stejně jako svobodu a rovnoprávnost.

Takže znovu: ke změnám dojde. Jde jen o to, zda je udělají demokraté, nebo autoritáři.”

Hodnotil se nový integrační program pro uprchlíky

Ve čtvrtek 1. prosince se v budově Ministerstva vnitra konala konference Evropské migrační sítě na téma „Integrace uprchlíků: 25 let zkušeností České republiky“. Českou republiku pochválila v úvodním slově regionální zástupkyně UNHCR Montserrat Feixas Vihé, můžeme se podle ní stát příkladem pro další evropské země. Cílem konference bylo zhodnocení fungování nového Státního integračního programu pro osoby s udělenou mezinárodní ochranou, byly identifikovány problémy s hledáním bydlení pro uprchlíky, chybějící motivace klientů chodit na kurzy ČJ a také problémy s agenturou, která byla pověřena výukou.

Prezentace vystupujících byly zveřejněny na webu.

Termín islamofobie omezuje svobodu vyjadřování

Termín islamofobie bychom používat neměli, argumentuje analytik Programu pro soudržnou společnost Jan Stehlík v komentáři na iHned a také ve své studii The Language of Fear: A Report on the Advocates, Critics and Victims of the Term “Islamophobia”.

“Ohánět se v současné situaci nálepkou “islamofobie”, kdykoliv se ozve hlas disentu proti čemukoliv islámskému, není namístě. Lidé, kteří tento pojem používají vědomě či bezděčně, podporují omezování svobody vyjadřování a kritického myšlení, které jsou nepostradatelnou podmínkou otevřené liberální společnosti.

Podle rozhodnutí Rady Evropy se svoboda vyjadřování vztahuje i na takové informace nebo myšlenky, které „uráží, šokují nebo znepokojují stát nebo jakýkoliv sektor populace”. Zatímco šíření nenávisti vůči jakékoliv skupině osob včetně muslimů není v Evropě legální, kritizovat jakoukoliv součást islámského náboženství je z pohledu právního státu naprosto v pořádku,” píše Jan Stehlík.

Radikalizace

Euroislám tu nikdy nevznikne, říká politolog Tibi

„Snažil jsem se o evropskou obrodu islámu, ale kapituloval jsem,“ říká německý politolog Bassam Tibi v rozhovoru pro Lidové noviny“Islám je používán jako politický nástroj, vznikají paralelní společnosti. A ty nepředstavují žádné obohacení, ale bezpečnostní riziko. Když do země přivedete stovky tisíc nevzdělaných migrantů, vznikne současně problém s islámem. Stejně jako ve Francii, kde žije třetí generace muslimů, kteří se neintegrovali a nemají práci. Takže době rozumím zemím, jako je Česko, kde žádné takové problémy mít nechcete.” Původem Syřan, který léta přednášel na prestižních univerzitách v USA, před časem v Praze vystoupil na konferenci think-tanku Evropské hodnoty HomeAffairs.

Francie spustila kampaň proti extremismu

Francouzská vláda spustila online kampaň s cílem odradit mladé lidi od džihádu. Součástí protiteroristické kampaně jsou interaktivní videa a výpovědi lidí z rodin, které zničil islámský extremismus. “Francie má už jen pár měsíců, aby stabilizovala situaci na islamistické scéně před prezidentskými volbami na jaře,” komentuje Radko Hokovský.

Od roku 2014 bylo ve Francii nahlášeno 5700 osob podezřelých z extremismu. Aktuálně je ve Francii stále vyhlášen výjimečný stav a pokračuje zatýkání islamistů, skupina zadržených radikálů plánovala útoky na 1. prosince.

Německé salafisty financuje Saúdská Arábie

Report německé zpravodajské služby, který získal Süddeutsche Zeitungusvědčuje Saúdskou Arábii, Kuvajt a Katar z financování mešit, náboženských škol, radikálních imámů dalších skupin, které šíří v Německu fundamentalistický výklad islámu, konkrétně salafismus. Zahraniční organizace jsou údajně blízce propojené s vládami golfských států, saúdský velvyslanec toto tvrzení ovšem razantně popřel, píše The Independent.

Doporučujeme studii analytika Programu pro soudržnou společnost Jakuba Šoky:
Vliv Saúdské Arábie na šíření islámského extremismu a terorismu.

Saúdská Arábie vytváří sebevražedné atentátníky

Izraelský bezpečnostní expert Jonathan Fighel řekl serveru Aktuálně, že za radikalizací lidí, kteří se přidávají k teroristickým organizacím typu Islámský stát a al-Káida, stojí Saúdská Arábie. Mladé muslimy přitahuje wahhábisticko-salafistický koncept, který v Evropě šíří islámská centra placená Saúdy.

“Navíc je tu koncept kulturního útoku Západu, podle kterého jsou to západní hodnoty, které útočí na muslimy, takže ti tomu musí čelit, tedy nenapodobovat západní kulturu, neintegrovat se a vrátit úder s ještě větší silou,” doplňuje. Jonathana Fighela jsme v listopadu přivezli na konferenci HomeAffairs.

Terorismus

Česko provedlo Audit národní bezpečnosti

Vláda schválila Audit národní bezpečnosti, který připravilo Ministerstvo vnitra. Je přehlednou mapou slabých míst a nedostatků v rámci bezpečnostního systému České republiky. “Zmapoval a pomůže eliminovat možná bezpečnostní rizika v naší zemi,” uvedl Bohuslav Sobotka. Premiér nechal audit vypracovat v návaznosti na loňské teroristické útoky v Evropě a práce na něm trvaly rok. Z části auditu o terorismu vyplývá, že rizika plynoucí z islámského radikalismu a činnosti mezinárodních teroristických skupin jsou pro Česko zatím nízká. Případný teroristický čin by mohl mít spíš charakter akce jednotlivce.

Reakci Radka Hokovského na Audit národní bezpečnosti čtěte na našem webu.

Islámský stát v Evropě mění taktiku, varuje Europol

S tím, jak teroristická organizace Islámský stát (IS) ztrácí pozice na Blízkém východě, přijala novou taktiku útoků vůči západním zemím. Závěry nové zprávy evropské policejní agentury Europol uvádějí, že osamělí útočníci nebo skupiny se v EU pravděpodobně pokusí o další útoky. V Evropě teď může být až několik desítek lidí, kteří dostávají pokyny od velitelů IS a kteří mají schopnosti teroristický útok provést.

Zpráva také varuje, že části syrské uprchlické diaspory mohou být v Evropě otevřené radikalizaci a právě na tuto skupinu se mohou zaměřit verbíři extremistů. Podle Europolu je pravděpodobná snaha IS o infiltraci do uprchlických táborů a skupin migrantů, neboť je v zájmu organizace “rozdmýchat migrační krizi, polarizovat populaci v EU a obrátit její části vůči těm, kdo hledají útočiště”.

Německá kontrarozvědka odhalila islamistu

Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) odhalil ve svých řadách islamistu. Muž se na internetu pod falešným jménem hlásil k radikálnímu islámu a plánoval bombový útok na centrálu civilní kontrarozvědky v Kolíně nad Rýnem. K jeho hlavním úkolům v BfV přitom patřilo od letošního dubna sledování islamistické scény. Muž pochází ze Španělska, ale má německé občanství. K islámu konvertoval nejspíš v roce 2014. Podezřelého odhalil jeho kolega, agent, který se na internetu vydával za islamistu.