Search
Close this search box.

Foreign Minister stays quiet, MPs and senators should demand strong response to Chinese disinformation attack on Senate President

DOPORUČENÍ TÝDNE
DOPORUČENÍ TÝDNE

Minulý týden proběhl čínský dezinformační útok na předsedu Senátu Miloše Vystrčila, kterému vládní představitelé Čínské lidové republiky v minulosti vyhrožovali odvetou za jeho cestu na Tchaj-wan. Načasování tohoto útoku přišlo přesně před volbou nového předsedy Senátu, kterou Miloš Vystrčil nakonec bez problémů vyhrál.

Švýcarská organizace, jejíž představitelé pravidelně vykonávají propagační aktivity ve prospěch čínské ambasády ve Švýcarsku, se pokusila českým novinářům podstrčit dezinformaci, že předseda českého Senátu obdržel za svou cestu na Tchaj-wan čtyři miliony dolarů. Tato dezinformační operace ve prospěch čínských zájmů byla rozkryta novináři Aktuálně.cz, její kontext popsali analytici think-tanku Sinopsis.

Na takto závažný útok proti druhému nejvyššímu ústavnímu představiteli České republiky by měla česká vláda jednoznačně a důrazně reagovat. Podobně jak v jiných případech však ministerstvo zahraničí veřejně mlčí a na čínskou agresi nereaguje.

Proto by poslanci a senátoři zahraničních výborů obou parlamentních komor měli po ministrovi zahraničí požadovat okamžitou a důraznou reakci vůči Čínské lidové republice, které jasně sdělí, že toto nepřátelské jednání nebude Česká republika proti svým nejvyšším ústavním činitelům tolerovat. Vzhledem k závažnosti tohoto pokusu by ministerstvo zahraničí mělo symbolicky vyhostit jednoho diplomata z čínské ambasády v Praze, aby si čínský režim uvědomil, že takto agresivní dezinformační operace proti České republice mají své konsekvence.