Search
Close this search box.

Evropské špičky budou v Praze debatovat a školit o vnitřní bezpečnosti

HOMEAFFAIRS – Internal Security Forum Prague je první evropská platforma pro strategickou debatu o vnitřní bezpečnosti. Pořádá ji český think–tank Evropské hodnoty, který radí politikům v oblasti imigrace a boje proti islamismu.

Během čtyř dnů dorazí do Prahy debatovat a školit sedm špiček evropské a americké bezpečnostní politiky. Kromě jednání s českými institucemi se zúčastní šestnácti panelů a kulatých stolů, mezi které patří uzavřené školení pro dvacítku představitelů středoevropských ministerstev vnitra, obrany, zahraničí či zpravodajských služeb.  Ústředním tématem bude boj proti islamismu, radikalizaci mezi evropskými muslimy a postup proti Islámskému státu. Čtvrteční parlamentní konferenci, což je jediná část programu přístupná veřejnosti, bude živě streamovat portál ČT24.

„Pokud Evropa nezvládne najít udržitelný vztah se svými muslimy, nebo politicky nedokáže uřídit imigrační krizi, je v sázce nejen evropská integrace, ale i povaha našich liberálně demokratických režimů. Proto budeme každý rok do Prahy na HOMEAFFAIRS přinášet zkušenosti světových bezpečnostních špiček do střední Evropy, která zatím nemá citelné problémy s radikalizací mezi muslimy a s ní spojeným extremismem a terorismem. Příští rok se budeme věnovat imigraci. V rámci našeho institutu již funguje analytická skupina Counter-Radicalisation Task Force, která se věnuje tvorbě doporučení pro prevenci radikalizace mezi muslimy. Ty budou na konferenci představeny. Tomuto strategickému tématu se věnujeme od roku 2011 a je naší ambicí být středoevropským lídrem v oblasti vnitřní bezpečnosti a migrace.”, říká ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.

Do Prahy v druhé polovině týdne dorazí například ředitel EUROPOLu Rob Wainwright, protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove, ředitel předního britského protiextremistického think-tanku Quilliam, stratég evropských křesťanských demokratů Roland Freudenstein, německý psycholog věnující se deradikalizaci Harald Weilnböck, bývalý šéf blízkovýchodního programu společnosti RAND a bývalý poradce dvou amerických prezidentů David L. Aaron, či český náměstek šéfa Europolu Oldřich Martinů.
HOMEAFFAIRS podpořila řada partnerů: Wilfried Martens Centre for European Studies; Mezinárodní visegrádský fond; německá nadace Konrad Adenauer Stiftung, či velvyslanectví USA, Francie či Velké Británie. Záštitu nad Internal Security Forum Prague převzal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček a ministr vnitra České republiky Milan Chovanec.

Potřebné odkazy:

PROGRAM HOMEAFFAIRS
PROFILY HLAVNÍCH HOSTŮ
AKREDITACE NA STŘEDEČNÍ TISKOVÝ BRIEFING S ŘEDITELEM EUROPOLU

Pro komentáře o migraci a islamismu je k dispozici:

Radko Hokovský
výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Pro dojednání rozhovorů je k dispozici:

Jakub Janda
zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty
[email protected].